Úvod / Choroby / Nanizmus

Nanizmus

Nanizmus Nanizmus by išlo označiť ako trpaslíctvo. Ide o abnormálne malý telesný vzrast, ktorý môže byť spôsobený viacerými faktormi.

Príčiny nanizmu:


Príčinou nanizmu je zvyčajne nedostatočná produkcia rastového hormónu (somatotropný hormón - STH) v mozgovom podväzku (hypofýze) u dieťaťa, zriedkavo môže ísť o necitlivosť tkanív na rastový hormón (tzv. Laronov nanizmus).

Niekedy môže byť nízky vzrast spôsobený predčasným uzáverom rastových platničiek kostí, alebo niektorými vrodenými genetickými poruchami, niekoľko autorov avšak v takom prípade o klasickom nanizme už nehovorí.

Prejavy nanizmu:

Ľudia s nanizmom spôsobeným nedostatkom rastového hormónu, dosahujú malého vzrastu, ktorý je však symetrický. Takí ľudia majú výšku pod 130 centimetrov (niekedy aj okolo 1 metra a menej), majú drobnú tvár a vyzerajú celkovo tak trochu ako živé bábiky.

Starnutie je na nich pomerne zle vidieť a môžu mať v určitých ohľadoch detský vzhľad až do veľmi pokročilého veku. Intelekt je zvyčajne úplne normálny v porovnaní so zvyškom populácie. Vzhľadom k tomu, že rastový hormón pomerne úzko súvisí s metabolizmom glukózy, sú ľudia s nanizmom v detstve ohrození vznikom hypoglykémie (nízky krvný cukor).

Ak je nízky vzrast spôsobený genetickými syndrómami, býva asymetrický a u človeka bývajú často prítomné rôzne deformácie a ďalšie príznaky jednotlivých genetických syndrómov.

Diagnostika nanizmu:

Táto choroba je zjavná už v detskom veku. Novorodenec má normálnu veľkosť, ale postupne začne v raste zaostávať za svojimi vrstovníkmi. U dospelého človeka je už nanizmus viditeľný na prvý pohľad. Laboratórne možno v špecializovaných laboratóriách hodnotiť koncentráciu STH v krvi.

Liečba:

Pri včasnej diagnóze je možné podávať synteticky pripravený rastový hormón, čo zníži klinické príznaky jeho nedostatku. Vo vyššom veku už vzniknutie nanizmu liečiť nejde, našťastie nijako výrazne neskracuje život a príslušného neohrozuje na živote.

Pochopiteľne je nutné brať do úvahy nepriaznivý efekt nanizmu na psychiku dotyčného, potenciálnu sociálnu odlúčenosť a ďalšie problémy s tým súvisiace.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *