Bronchiektázia

BronchiektáziaBronchiektázia je označenie stavu, pri ktorom sa v pľúcach chorého nachádzajú oblasti s abnormálne rozšírenými prieduškami. Ide o stav, ktorý so sebou nesie početné komplikácie, z ktorých najvýraznejšie sú opakované infekcie dýchacích ciest.

Bronchiektázia a jej príčiny


Bronchiektázia môže byť vrodená alebo získaná. Vrodená existuje na podklade geneticky daného defektu prieduškových chrupaviek. Priedušky majú tvar trubíc a chrupavka tieto trubice vystužuje.

Pokiaľ je chrupavka defektná, nie je schopná udržať trubicovitý tvar priedušiek a tie sa začnú vakovito rozširovať.

Získaná bronchiektázia vzniká ako dôsledok iných chorôb a vrodených porúch. Priedušky môžu byť poškodené a rozšírené napríklad po opakovaných zápaloch pľúc, najmä v detskom veku.

Aj hromadenie hlienu v prieduškách pri cystickej fibróze alebo Kartagenerovom syndróme môžu byť dôvodom vzniku bronchiektázie.

Rozšírenie priedušiek môže vzniknúť aj u tuberkulózy a u procesov spojených s väzivovatením pľúc (s pľúcnou fibrózou) – ako napríklad silikóza a azbestóza.

Prejavy

V rozšírených prieduškách sa začne hromadiť hlien, ktorý sa má správnym pohybom riasiniek sliznice vypudzovať z dýchacích ciest.

To sa prejavuje častými záchvatmi kašľa s vykašliavaním hlienu a niekedy aj s vykašliavaním krvi.

Akonáhle sa v tele niečo začne hromadiť, je to vhodným miestom pre baktérie. A preto začína byť celý proces skomplikovaný opakujúcimi sa bakteriálnymi zápalmi pľúc s typickými prejavmi, ako sú vysoká teplota, kašeľ s vykašliavaním hlienu a hnisu, niekedy môže byť prítomná aj bolesť na hrudi pri nádychu.

Celý proces je spojený s dýchavičnosťou a celkovým zhoršením stavu pacienta (strata hmotnosti, nechutenstvo).

Ak tento stav trvá dlhodobo a je rozsiahlejší, môže narušiť výmenu dýchacích plynov v časti pľúc. To zhorší prietok krvi pľúcami (krv preteká pod vyšším tlakom) a to vedie k preťaženiu pravej srdcovej komory, rozvoju pľúcneho srdca.

Diagnostika

Príznaky, ako je trvalý kašeľ s vykašliavaním hlienu a opakované zápaly pľúc, môžu lekárom napovedať.

Opakované infekcie v akomkoľvek telovom systéme proste normálne nie sú. Preukázať podozrenie na rozšírenie priedušiek však nie je ľahké.

Najspoľahlivejší je nález rozšírenia pri CT vyšetrení.

Liečba

Samotné rozšírenie priedušiek liečiteľné nie je, hlavné je liečiť opakujúce sa zápaly pľúc pomocou antibiotík a skúsiť podávať lieky, ktoré umožnia lepšie rozpúšťanie a vykašliavanie hlienov (tzv. mukolytiká).

Ak sú prejavy bronchiektázií príliš ťažké a opakujúce sa, zostáva jedine chirurgické riešenie, kedy sa rozšírená oblasť priedušiek s okolitým pľúcnou tkanivom odstráni.

Prirodzene tieto hrudné operácie nepatria k najjednoduchším a vykonávajú ich skôr špecializované pracoviská.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bronchiektazie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button