Akútne zlyhanie obličiek
Akútne zlyhanie obličiek je náhly a veľmi nebezpečný stav. Zatiaľ čo pri chronickom zlyhaní obličiek dochádza k ich pomalému poškodzovaniu a vyhasínaniu funkcie, v tomto prípade je výpadok ich funkcii veľmi rýchly. V nasledujúcom podrobnom článku sa dozviete čo všetko môže spôsobiť akútne zlyhanie obličiek, ako sa tento stav prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť.
Akútne zlyhanie obličiek a jeho príčiny:
Príčiny akútneho zlyhania obličiek sa učebnicovo rozdeľujú na 3 skupiny:
1. Prerenálne príčiny = „predobličkové“ príčiny
Do tejto skupiny spadajú náhle poruchy prekrvenia obličiek. Problém teda nie je v samotných obličkách, ale v porušení prísunu krvi, kyslíka a živín do obličiek, čo vedie k ich poškodeniu. Najčastejším vyvolávajúcim stavom je dehydratácia.
Obzvlášť u starých ľudí sú dehydratácia časté a efekt na obličky môže byť devastujúci. Mechanizmus je jednoduchý.
U dehydrovaného človeka nie je dostatok tekutín v krvných cievach, zhorší sa prietok krvi obličkami a bunky obličkových kanálikov začnú rýchlo odumierať. A nemusí vždy ísť len o dehydratáciu.
Strata krvi pri masívnom krvácaní či porucha prietoku krvi obličkou pri zlyhaní srdca ako pumpy majú na obličky podobný efekt.
Liečba
Je nutné pacienta čo najrýchlejšie zavodniť, najlepšie pomocou infúzií.
Rýchle zavodnenie obnoví prietok krvi obličkami, môže bunky obličiek zachrániť a v ideálnom prípade viesť k rýchlej a úplnej úprave obličkových funkcií.
2. Renálne príčiny = „samotné obličkové“ príčiny
Tu spadajú náhla poškodenie tkaniva obličiek (s rozvojom akútnej tubulárnej nekrózy) najrôznejšími vyvolávajúcimi faktormi.
Patria sem nefrotoxické látky ako sú ťažké kovy, niektoré lieky (napr. diuretiká a antibiotiká zo skupiny aminoglykozidov ako sú AMIKIN, Amikacin a Gentamicín), kontrastné látky používané v rádiológii, myoglobín (myoglobinúria) uvoľňujúci sa zo svalov poškodených procesom rabdomyolýzy (napr. pri crush syndróme), alebo poškodenie obličiek usadzovaním bielkovinových protilátok pri myelóme.
Náhle zlyhanie môžu spôsobiť aj niektoré rýchlo prebiehajúce glomerulonefritídy, čo sú imunitne podmienené ochorenie spôsobujúce poškodenie glomerulov, filtračných jednotiek obličky.
Väčšina glomerulonefritíd však prebieha skôr pomalšie a sú zodpovedné za chronické zlyhanie obličiek.
3. Postrenálne príčiny = „poobličkové“ príčiny
Táto skupina náhlych zlyhaní obličiek je najmenej častá.
Zlyhanie obličiek je v tomto prípade spôsobené uzatvorením močových ciest (najčastejšie močovým kameňom, zväčšenou prostatou, nádorom v močových cestách) s poruchou odtoku moču.
Nad prekážkou sa hromadí neodtekajúci moč, jej stĺpec sa stále zvyšuje až dosiahne k obličke a utlačí ju – vzniká tzv. Hydronefróza. Takto stlačená oblička môže byť nenávratne poškodená.
Ak sú postihnuté obe obličky, môže nás varovať fakt, že človek prestane močiť. Pri postihnutí iba jednej obličky je to zradnejšia, pretože človek močí normálne (fungujúca oblička to „utiahne“) a na problém sa môže prísť až neskoro.
Liečba
Tu je nutný okamžitý urologický zákrok, ktorý môže obličku zachrániť.
Prekážka odtoku moču sa musí odstrániť alebo sa musí nad prekážkou „nabodnúť“ močový trakt a zaistiť odtok moču inou cestou.
Akútne zlyhanie obličiek a prejavy zlyhania
Základným prejavom náhleho poškodenie obličiek a odumretia buniek obličkového tkaniva je zvyčajne zníženie tvorby moču (niekedy dokonca úplná zástava močenia) a hromadenie tekutín v organizme – označuje sa ako oligoanurické fázy.
V tejto fáze je človek ohrozený rozvratom vnútorného prostredia organizmu, nahromadením draslíka (hyperkaliémia) a dusíkatých splodín metabolizmu, ktoré majú neblahý vplyv na mozog.
Okrem toho dochádza k hromadeniu kyslých metabolických produktov za vzniku metabolickej acidózy (prekyslenie organizmu).
Celkový rozvrat vnútorného prostredia a iónov sa prejaví poruchou vedomia, poruchami srdcového rytmu a nakoniec smrťou.
Ak človek prežije túto fázu (obyčajne vďaka akútne vykonávanej dialýze), bunky obličiek sa obnoví.
Obličky tak znovu začnú filtrovať krv, ale novo vytvorené bunky obličkových kanálikov nemajú schopnosť moč koncentrovať a brániť stratám vody.
Tejto fáze sa hovorí polyurická, trvá týždne až mesiace a je typická veľkými stratami tekutín a iónov do moču.
Človek v tejto fáze vymočí mnoho litrov denne. Už nepotrebuje dialýzu, ale musí sa dostatočne zavodňovať, aby sa zabránilo dehydratácii. Nakoniec novootvorené bunky dozrejú a funkcie obličiek sa vrátia viacmenej do normálu.
Akútne zlyhanie obličiek a diagnostika
Všeobecne povedané je vhodné vykonať celkové vyšetrenie obličiek a vyšetrenie moču. Súčasťou vyšetrenia by malo byť vykonanie ultrazvuku, ktorý vylúči (alebo potvrdí) hydronefrózu.
Súčasťou vyšetrenia by malo byť vykonanie odberu tepnovej krvi na vyšetrenie pH a krvných plynov (tzv. Astrup), ktoré môže pomôcť odhaliť metabolickú acidózu.
Akútne zlyhanie obličiek a liečba
1. U prerenálneho zlyhania môžeme situáciu (niekedy) zachrániť hydratáciou.
2. U postrenálneho zlyhania uvoľnením močových ciest či zaistením odtoku moču inou cestou (myslená napr. nefrostomia).
Zníženú funkciu obličiek sa môžeme pokúsiť opatrne podporiť diuretikami, liečime hyperkalémiu a prípadne acidózu. Súčasťou opatrení u všetkých typov poškodení obličiek je zamedzenie aplikácie akýchkoľvek nefrotoxických liekov.
Pokiaľ nedochádza k zlepšeniu, alebo dokonca dochádza k zhoršeniu obličkových parametrov, môže byť potrebné začatie dialýzy, ktorá môže byť dočasná, alebo trvalá.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/selhani-ledvin-akutni
Použité zdroje: základné zdroje textu