Vyliec.sk > Choroby > Nefrotoxické zlúčeniny

Nefrotoxické zlúčeniny

Nefrotoxické zlúčeninyNefrotoxické zlúčeniny sú látky, ktoré sú schopné poškodiť tkanivo obličiek. Patria sem niektoré lieky, ale aj viacero iných zlúčenín.

Teraz si povedzme hlavné informácie o ich účinkoch, dôsledkoch a liečbe. 

Účinok nefrotoxických zlúčenín na obličky


Presný mechanizmus účinku je u jednotlivých zlúčenín síce rôznych, ale dôsledok je obdobný - dôjde k poškodeniu drobných mikroskopických vývodných kanálikov v obličke, ktorými preteká moč vzniknutý prefiltrovaním krvi, a z ktorých môžu byť vstrebávané rôzne látky späť do krvi. Proces poškodenia a odumierania buniek týchto kanálikov označujeme ako akútna tubulárna nekróza.

Vyvolávajúce zlúčeniny

Z liekov musíme ako výrazne nefrotoxiká spomenúť niektoré antibiotiká zo skupiny aminoglykozidov (napr. Gentamycín, amikacín), antimykotiká (lieky proti plesniam), diuretiká (napr. Furosemid), imunosupresíva (napr. Takrolimus, Metotrexát, Cyklosporín A), cytostatiká (napr. Cisplatina) a ďalšie.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Zo zlúčenín mimo lieky bolo akútne poškodenie obličiek pozorované napríklad u užívateľov heroínu, amfetamínu a u otráv ťažkými kovmi.

Úplne špeciálnou problematikou je nefrotoxický efekt jódovými kontrastnými látkami, ktorú bežne používame u CT vyšetrenia s kontrastom. V takom prípade hovoríme o poškodení obličiek ako o kontrastnej nefropatii.

Nefrotoxické zlúčeniny a ich dôsledky

Záleží na konkrétnej látke, jej množstve, na opakovanom podávaní a na stave obličiek pred ich vystavením nefrotoxickej látke. Ak boli obličky doteraz zdravé, potom znesú viac ako obličky človeka s chronickým zlyhaním obličiek.

Poškodenie obličiek môže byť tak mierne, že si ho človek ani nevšimne, v krvných náberoch však môže dôjsť k určitému zvýšeniu obličkových parametrov (koncentrácia močoviny a kreatinínu).

Závažnejšie formy otravy môžu však spôsobiť akútne zlyhanie s obličiek so znížením výdaja moču a rizikom rozvratu vnútorného prostredia s kumuláciou toxických splodín, so vznikom metabolickej acidózy a hyperkaliemie.

Liečba

V zásade sú nutné dve veci. Po prvé musí byť prerušený kontakt s nefrotoxickými látkami a za druhé je nutný dostatočný prísun tekutín, aby sa podporila filtračná činnosť obličiek.

Súčasťou terapie musí byť sledovanie výdaja moču a viacerých parametrov v krvných naberoch (základné minerály, kyslosť (pH) krvi, obličkové parametre a pod.). Pokiaľ dôjde k akútnemu zlyhaniu obličiek s ohrozením života pacienta, môže byť potrebné začať dialýzu.

Nefrotoxické zlúčeniny

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.