Kontrastná nefropatia

kontrastná nefropatiaKontrastom vyvolaná nefropatia je tiež známa ako (post) kontrastná nefropatia. Ide o poškodenie obličkového tkaniva spôsobené kontrastnou látkou používanou pri niektorých zobrazovacích vyšetreniach. Aké sú presne príčiny vzniku tohto poškodenia, ako sa prejavuje a ako ho liečiť? Všetko sa dozviete v tomto článku.

Príčiny kontrastnej nefropatie


Kontrastná látka používaná u mnohých rádiologických vyšetrení sa vylučuje obličkami do moču, je toxická pre obličkové tkanivo (tzv. nefrotoxická) a môže vyvolať akútnu tubulárnu nekrózu. Týka sa to najmä CT vyšetrenia s kontrastom, CT angiografie a angiografických vyšetrení. Vyššie riziko vzniku kontrastnej nefropatie majú dehydrovaní ľudia a chorí s už existujúcim chronickým zlyhávaním obličiek.

Prejavy

Samotná kontrastná nefropatia sa nijako neprejaví, v krvných odberov by sme však našli zvýšené obličkové parametre, čo svedčí pre zhoršenú funkciu obličiek. Ak už bolo pred podaním kontrastu prítomné chronické obličkové zlyhávanie, zvyčajne sa po podaní kontrastu zhorší. V najzávažnejších prípadoch môže dôjsť k akútnemu zlyhaniu obličiek.

Diagnostika

Kontrastná nefropatia je primárne diagnostikovaná z krvného odberu, v ktorom stanovujeme tzv. obličkové parametre. To sú koncentrácie niektorých zlúčenín, ktoré sa vylučujú obličkami, a ktorých množstvo v krvi rastie pri zlyhávaní obličiek (napríklad močovina a kreatinín).

Prevencia a liečba

Základom prevencie je opatrne indikovať vyšetrenie s kontrastom a vykonávať ich len vtedy, ak je to nevyhnutne potrebné. Po vyšetrení s kontrastom by mal byť vyšetrovaný poučený o nutnosti dostatočného príjmu tekutín, aby sa dobre tvorila moč, čo zlepší odtok kontrastnej látky z tela. Ak z nejakého dôvodu pacient po vyšetrení nie je schopný piť, musíme mu dodať tekutiny infúziami. Rizikoví chorí so známym pokročilým chronickým zlyhaním obličiek by mali mať s odstupom po vyšetrení skontrolované obličkové parametre a pri ich výraznom zhoršení je niekedy nutné zvážiť (aspoň dočasnú) dialýzu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kontrastem-vyvolana-nefropatie

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.