Strata pamäti

strata pamätiStrata pamäti (amnézia) je samozrejme pre dotyčného nepríjemná a ak je pretrvávajúca, môže ho úplne vyradiť zo spoločnosti. Vzhľadom na to, že pamäťové informácie sú uložené v mozgu, tak nás neprekvapí, že väčšina príčin porúch pamäti súvisí s jeho ochoreniami.

Pamäť je jednou z dôležitých funkcií nášho mozgu, ide o uchovanie spomienok, ktoré sme prežili. Pamäť existuje krátkodobá a dlhodobá, okrem toho rozlišujeme tzv. nedeklaratívnu a deklaratívnu pamäť. Deklaratívna pamäť znamená uloženie informácií, ktoré môžeme ústne ľahko odovzdať ďalej, nedeklaratívne pamäť zachováva skôr rôzne pohybové vzorce a pod.

Viac o príčinách straty pamäti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny straty pamäti: 


1. Úrazy

K strate krátkodobej pamäti väčšinou dochádza po úrazoch hlavy a to už treba po banálnom otrase mozgu. Porucha pamäti zvyčajne zahŕňa určitý časový úsek pred úrazom a po úraze.

2. Akútna stresová reakcia

Akútne silno zaťažujúci psychický zážitok môže spôsobiť vymiznutie krátkodobej pamäte, ktorá sa tohto zážitku týka v rámci posttraumatickej stresovej poruchy.

Pamäťový záznam môže byť však v skutočnosti uchovaný bez toho aby k nemu malo vedomie postihnutého prístup.

Podvedomie však môže informácie spracovávať a to po čase vyvoláva rôzne psychiatrické problémy.

3. Návykové látky

Použitie návykových látok môže spôsobiť poruchy krátkodobej pamäte, najmä silnejšie intoxikácie alkoholom, po ktorom človek má v určitom čase „okno„.

Dovoľte mi, aby som pridala, že takáto strata pamäti nezbavuje človeka od trestnej zodpovednosti za činy spáchané v stave opilectva (výnimkou je zriedkavé tzv. patické opilstvo).

Avšak, dokonca aj chronický alkoholizmu. Ťažký pijan môže trpieť tzv. Korsakovovým syndrómom, ktorý vedie k strate pamäti, v tomto prípade to je dôvod pre dlhodobé poškodenie mozgu alkoholom.

4. Lieky

Niektoré lieky môžu spôsobiť vymazanie krátkodobej pamäte, ako niektoré tabletky na spanie, lieky proti úzkosti a anestetiká (lieky používané na rýchle uspanie používané pri operácii).

5. Elektrický prúd

Elektrické šoky pomerne často spôsobujú krátkodobú poruchu pamäte, dôvodom je opäť určitý „reset“ mozgových funkcií.

Toto“vyresetovánie“ sa inak použivá aj v elektrošokovej terapii (elektrošoky) ktorá má liečebný účinok. Jej cieľom je obnova normálnej funkcie mozgu, čo má účinok napríklad u niektorých depresívnych stavoch.

6. Neurodegeneratívne procesy

Neurodegeneratívne ochorenie zvyčajne okrem iného, narušuje tvorbu a zachovanie pamäťových vzorcov.

Dôsledky môžu byť v kombinácii s rozvojom demencie po čase fatálne. Príkladom je dobre známa Alzheimerova choroba a menej známa Pickova choroba.

7. Mozgová infekcia

Ťažšie formy neuroinfekcií, t. j. meningitidy a encefalitidy dočasne narušia vedomie chorého a po úspešnej liečbe zvyčajne pretrváva strata pamäti na toto obdobie.

8. Hypoglykémia

Strata pamäti je väčšinou súčasťou ťažšej hypoglykémie.

Postihnutý ani nemusí byť v bezvedomí, chová sa však zmätene, po prebratí si nepamätá veci a ľudí.

9. Mozgová mŕtvica

Mozgová mŕtvica môže spôsobiť rôzne závažné poruchy pamäte.

V závislosti na jej konkrétnej polohe a rozsahu. Pri ťažšej mozgovej mŕtvici však dominuje telesné postihnutie jednotlivca.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ztrata-pameti

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button