Vyliec.sk > Choroby > Zásah elektrickým prúdom

Zásah elektrickým prúdom

Zásah elektrickým prúdomZásah elektrickým prúdom a úrazy sním spojené  sa na internej ambulancii vyskytujú často a našťastie sa väčšinou jedná o nezávažné situácie. Samozrejme je nutné si uvedomiť, že ťažšie formy týchto zranení môžu byť smrteľné, alebo môžu viesť k doživotným následkom.

Viac informácií o zasiahnutí elektrickým prúdom a najmä o liečbe sa dozviete z nasledujúceho článku. 

Príčiny zásahu elektrickým prúdom


Zásah elektrickým prúdom tvoria úrazy spôsobené elektrickými spotrebičmi v domácom prostredí, či elektrickými nástrojmi využívanými v zamestnaní. K tragickejším a menej častejším príčinám úrazu patria stĺpy elektrického vedenia a ďalšie menej dostupné zdroje vysokého napätia, z prírodných príčin hovoríme o úraze elektrickým prúdom pri zásahu blesku.

K najzaujímavejším príčinám patril úraz elektrinou pri opakovanom použití elektrického paralyzéra použitého v rámci partnerskej hádky.

Prejavy

Zásah elektrickým prúdom sa prejavuje rôzne. Záleží na sile elektrického prúdu, typu elektrického prúdu (jednosmerný je menej nebezpečný než striedavý prúd), dobe kontaktu so zdrojom elektriny a na mieste vstupu a výstupu elektrického prúdu do organizmu. Väčšinou sa krátky impulz elektrického prúdu prejaví “len” krátkodobú bolesťou (“rana elektrinou“), zášklby svalov, prípadne kolapsom a krátkym bezvedomím, ktoré môže byť nasledované poruchou krátkodobej pamäte.

Elektrický prúd veľkej intenzity môže spôsobiť tepelné poškodenie organizmu, čo znamená ako vonkajšie popáleniny kože, tak vnútorné popáleniny tkanív a orgánov.

Veľmi závažná je situácia, keď prienik prúdu prejde srdcom a vyvolá v ňom vznik niektorej závažnej poruchy srdcového rytmu (typicky fibrilácia komôr). V takom prípade môže dôjsť k zástave srdca s následnou náhlou srdcovou smrťou.

Problém môže byť v tom, že pri uchopení objektu pod elektrickým prúdom dochádza vplyvom elektriny ku kontrakcii svalov a človek nie je schopný predmet pustiť. Doba prechodu elektrického prúdu telom sa tak neúmerne predlžuje.

Liečba

U ľudí bez ďalších ťažkostí je možné len krátke sledovanie celkového stavu s monitorovaním srdcového rytmu. Ak nie je prítomná vážnejšia arytmia, môže byť človek čoskoro prepustený do domácej starostlivosti. Pri náhlej zástave srdca je nutné zahájiť neodkladnú resuscitáciu s privolaním rýchlej záchrannej pomoci.

Pri prítomnosti fibrilácii komôr je nutné vykonanie neodkladnej defibrilácie. Starostlivosť o popáleniny spôsobné elektrinou sa v zásade nelíši od terapie popálenín spôsobených ohňom.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/uraz-elektrickym-proudem

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.