Vyliec.sk > Choroby > Zásah elektrickým prúdom

Zásah elektrickým prúdom

Zásah elektrickým prúdomZásah elektrickým prúdom a úrazy sním spojené  sa na internej ambulancii vyskytujú často a našťastie sa väčšinou jedná o nezávažné situácie. Samozrejme je nutné si uvedomiť, že ťažšie formy týchto zranení môžu byť smrteľné, alebo môžu viesť k doživotným následkom.

Viac informácií o zasiahnutí elektrickým prúdom a najmä o liečbe sa dozviete z nasledujúceho článku. 

Príčiny zásahu elektrickým prúdom


Zásah elektrickým prúdom tvoria úrazy spôsobené elektrickými spotrebičmi v domácom prostredí, či elektrickými nástrojmi využívanými v zamestnaní. K tragickejším a menej častejším príčinám úrazu patria stĺpy elektrického vedenia a ďalšie menej dostupné zdroje vysokého napätia, z prírodných príčin hovoríme o úraze elektrickým prúdom pri zásahu blesku.

K najzaujímavejším príčinám patril úraz elektrinou pri opakovanom použití elektrického paralyzéra použitého v rámci partnerskej hádky.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Zásah elektrickým prúdom sa prejavuje rôzne. Záleží na sile elektrického prúdu, typu elektrického prúdu (jednosmerný je menej nebezpečný než striedavý prúd), dobe kontaktu so zdrojom elektriny a na mieste vstupu a výstupu elektrického prúdu do organizmu. Väčšinou sa krátky impulz elektrického prúdu prejaví "len" krátkodobú bolesťou ("rana elektrinou"), zášklby svalov, prípadne kolapsom a krátkym bezvedomím, ktoré môže byť nasledované poruchou krátkodobej pamäte.

Elektrický prúd veľkej intenzity môže spôsobiť tepelné poškodenie organizmu, čo znamená ako vonkajšie popáleniny kože, tak vnútorné popáleniny tkanív a orgánov.

Veľmi závažná je situácia, keď prienik prúdu prejde srdcom a vyvolá v ňom vznik niektorej závažnej poruchy srdcového rytmu (typicky fibrilácia komôr). V takom prípade môže dôjsť k zástave srdca s následnou náhlou srdcovou smrťou.

Problém môže byť v tom, že pri uchopení objektu pod elektrickým prúdom dochádza vplyvom elektriny ku kontrakcii svalov a človek nie je schopný predmet pustiť. Doba prechodu elektrického prúdu telom sa tak neúmerne predlžuje.

Liečba

U ľudí bez ďalších ťažkostí je možné len krátke sledovanie celkového stavu s monitorovaním srdcového rytmu. Ak nie je prítomná vážnejšia arytmia, môže byť človek čoskoro prepustený do domácej starostlivosti. Pri náhlej zástave srdca je nutné zahájiť neodkladnú resuscitáciu s privolaním rýchlej záchrannej pomoci.

Pri prítomnosti fibrilácii komôr je nutné vykonanie neodkladnej defibrilácie. Starostlivosť o popáleniny spôsobné elektrinou sa v zásade nelíši od terapie popálenín spôsobených ohňom.

Zásah elektrickým prúdom

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.