Alkoholové okienko

Alkoholové okienkoUrčite sa prakticky každému niekedy stalo, že mal po alkohole ľudovo povedané „okno“ a nepamätal si, čo sa po nejakú dobu dialo. Odborná medicína používa spisovnejší termín alkoholové okienko a odborný názov pre tento stav je palimpsest. Klinický význam majú najmä opakované alkoholové okienka.

Alkoholové okienko a jeho príčiny


Príčinou je nárazové vypitie veľkého množstva alkoholu, ktorý naruší funkcie mozgu s porušením krátkodobej pamäte.

Jedno okienko nesúvisí s alkoholizmom a môže sa objaviť aj u človeka alkohol pravidelne nepijúceho, ktorý urobí chybu a vypije viac alkoholu než znesie.

Opakované alkoholové okienka sú však dôvodom na zamyslenie, pretože znamenajú nadmerný prísun alkoholu a v mnohých prípadoch sprevádzajú začínajúci a pokročilý alkoholizmus.

Mozog alkoholika je trvalo alkoholom narušený a každý nárazový alkoholový exces tak krátkodobú pamäť naruší o to ľahšie.

Prejavy

Prejavom je dočasná strata pamäti. Táto porucha pamäti však nezbavuje človeka trestnej zodpovednosti na zločiny spáchané pod vplyvom alkoholu, na ktoré si dotyčný nepamätá.

Zbavený viny by mohol byť len vtedy, ak by mu niekto podával alkohol bez jeho vedomia alebo ak by bol k pitiu alkoholu niekým spôsobom donútený proti svojej vôli (čo sú skôr raritné situácie).

Diagnostika

Diagnóza je jednoduchá – ide o poruchu pamäti, ktorá vznikla v dôsledku nárazového vypitia veľkého množstva alkoholu.

U opakovaných a častých okienok by sa mal človek zamyslieť, či alkoholu nepije príliš, a či by nemal vyhľadať odbornú pomoc.

Liečba

Liečba je jednoduchá – piť menej alkoholu alebo alkohol nepiť vôbec, čo výskytu ďalších alkoholových okienok zabráni.

V prípade, že toho človek sám nie je schopný a pritom má záujem sa vyliečiť, je ideálnou voľbou odvykacia liečba za pomoci psychiatrov ambulantnou alebo ústavnou formou.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/alkoholove-okenko

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button