Škvŕkanie v bruchu (borborygmy)

Škvŕkanie v bruchuŠkvŕkanie v bruchu je spôsobené silnejšími pohybmi čriev. Črevá sa v bruchu hýbu každému z nás a ich pohyby sú dobre počuteľné po priložení fonendoskopu na brušnú stenu. Ak sú zvuky počuteľné na diaľku prostým uchom, hovoríme o škvŕkaní a odborne označujeme tieto zvuky ako borborygmy.

Škvŕkanie v bruchu a jeho príčiny:


Vo väčšine prípadov nejde o nič vážne a stav nie je nutné nijako drasticky liečiť. Okrem toho môže byť však časté škvŕkanie v bruchu spojené s niektorými ochoreniami tráviacej sústavy.

1. Vplyv hladovania a potravy

Škvŕkanie v bruchu sa objavuje nalačno a obvykle ustáva po jedle. S časovým odstupom po jedle sa však môže škvŕkanie vrátiť, ako je potrava postupne posúvaná tráviacim traktom. V tomto prípade však už nie je spojené s pocitom hladu.

2. Funkčné ťažkosti

Funkčné poruchy tráviaceho traktu sú veľmi časté. V podstate sa jedná o ťažkosti, ktoré nie sú spojené s prítomnosťou jasnej choroby. Niektorým ľuďom sa jednoducho čreva hýbu silnejšie než iným a to môže vyvolať častejšie škvŕkanie. Škvŕkanie v bruchu tak môže byť súčasťou ťažkostí u dráždivého čreva. K rýchlemu a nadmernému pohybu čriev môžu napomáhať zlé stravovacie návyky, nepravidelné stravovanie, stres a nadmerný prísun kofeínu.

3. Plynatosť

Nadmerné naplnenie čriev plynom vedie k prelievaniu plynného obsahu a to spôsobuje hlasné škvŕkanie. Okrem funkčnej plynatosti menujme ako možnú príčinu diétny chybu (kapusta, fazuľa a iné potraviny spôsobujúce nadmernú tvorbu plynu), divertikulóza, intoleranciu mlieka, celiakiu (a akékoľvek iné zápaly čriev vedúce k poruchám vstrebávania živín). Nevstrebané živiny sú potom metabolizované črevnými baktériami za vzniku plynu.

4. Infekčné zápaly čriev

Škvŕkanie v bruchu býva prítomné u väčšiny infekčných črevných zápalov vrátane vírusových (napr. norovírusy, rotavírusy) a bakteriálnych (napr. salmonela, úplavica, kampylobakter, závažná pseudomembranózna kolitída, a pod.). Dominujúcimi príznaky býva horúčka, kŕče v bruchu, nevoľnosť a hnačka.

5. Iné vážnejšie choroby

Môžu sa objaviť aj v rámci niektorých vážnych chorôb tráviaceho traktu, hoci škvŕkanie nie je príznakom hlavným a zvyčajne je zastreté ďalšími príznakmi. Je nutné myslieť na infekčné zápaly čriev, žalúdočný vred, Crohnovu chorobu, divertikolitídu, ulceróznu kolitídu a nádory tráviaceho traktu, najmä na rakovinu hrubého čreva. To samozrejme neznamená, že u každého človeka so škvŕkaním v bruchu predpokladáme tieto choroby, riadime sa prítomnosťou ďalších varovných príznakov.

Bio a Raw potraviny

Diagnostika

Človek s nepríjemným škvŕkaním brucha môže byť vyšetrený lekárom. Okrem zistenia presných ťažkostiach a ich vzťahu k príjmu potravy je nutné pátrať po akýchkoľvek ďalších varovných príznakoch, ako sú úbytok na váhe, zvýšená teplota, bolesť brucha, krv v stolici, striedanie hnačiek so zápchou a iné. V takýchto prípadoch by sme mali vykonať základné vyšetrenie na vylúčenie závažných ochorení tráviaceho traktu, u starších ľudí najmä rakoviny hrubého čreva. Ideálnymi vyšetreniami je ultrazvuk brucha, gastroskopia a kolonoskopia. Ak máme podozrenie na infekčné zápaly čriev, je vhodné vykonať kultivačné vyšetrenie stolice.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kruceni-v-brise

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.