Vyliec.sk / Príznaky / Škvŕkanie v bruchu (borborygmy)

Škvŕkanie v bruchu (borborygmy)

Škvŕkanie v bruchuŠkvŕkanie v bruchu je spôsobené silnejšími pohybmi čriev. Črevá sa v bruchu hýbu každému z nás a ich pohyby sú dobre počuteľné po priložení fonendoskopu na brušnú stenu. Ak sú zvuky počuteľné na diaľku prostým uchom, hovoríme o škvŕkaní a odborne označujeme tieto zvuky ako borborygmy.

Škvŕkanie v bruchu a jeho príčiny:


Vo väčšine prípadov nejde o nič vážne a stav nie je nutné nijako drasticky liečiť. Okrem toho môže byť však časté škvŕkanie v bruchu spojené s niektorými ochoreniami tráviacej sústavy.

1. Vplyv hladovania a potravy

Škvŕkanie v bruchu sa objavuje nalačno a obvykle ustáva po jedle. S časovým odstupom po jedle sa však môže škvŕkanie vrátiť, ako je potrava postupne posúvaná tráviacim traktom. V tomto prípade však už nie je spojené s pocitom hladu.

2. Funkčné ťažkosti

Funkčné poruchy tráviaceho traktu sú veľmi časté. V podstate sa jedná o ťažkosti, ktoré nie sú spojené s prítomnosťou jasnej choroby. Niektorým ľuďom sa jednoducho čreva hýbu silnejšie než iným a to môže vyvolať častejšie škvŕkanie. Škvŕkanie v bruchu tak môže byť súčasťou ťažkostí u dráždivého čreva.

K rýchlemu a nadmernému pohybu čriev môžu napomáhať zlé stravovacie návyky, nepravidelné stravovanie, stres a nadmerný prísun kofeínu.

3. Plynatosť

Nadmerné naplnenie čriev plynom vedie k prelievaniu plynného obsahu a to spôsobuje hlasné škvŕkanie. Okrem funkčnej plynatosti menujme ako možnú príčinu diétny chybu (kapusta, fazuľa a iné potraviny spôsobujúce nadmernú tvorbu plynu), divertikulóza, intoleranciu mlieka, celiakiu (a akékoľvek iné zápaly čriev vedúce k poruchám vstrebávania živín). Nevstrebané živiny sú potom metabolizované črevnými baktériami za vzniku plynu.

4. Infekčné zápaly čriev

Škvŕkanie v bruchu býva prítomné u väčšiny infekčných črevných zápalov vrátane vírusových (napr. norovírusy, rotavírusy) a bakteriálnych (napr. salmonela, úplavica, kampylobakter, závažná pseudomembranózna kolitída, a pod.). Dominujúcimi príznaky býva horúčka, kŕče v bruchu, nevoľnosť a hnačka.

5. Iné vážnejšie choroby

Môžu sa objaviť aj v rámci niektorých vážnych chorôb tráviaceho traktu, hoci škvŕkanie nie je príznakom hlavným a zvyčajne je zastreté ďalšími príznakmi. Je nutné myslieť na infekčné zápaly čriev, žalúdočný vred, Crohnovu chorobu, divertikolitídu, ulceróznu kolitídu a nádory tráviaceho traktu, najmä na rakovinu hrubého čreva. To samozrejme neznamená, že u každého človeka so škvŕkaním v bruchu predpokladáme tieto choroby, riadime sa prítomnosťou ďalších varovných príznakov.

Diagnostika

Človek s nepríjemným škvŕkaním brucha môže byť vyšetrený lekárom. Okrem zistenia presných ťažkostiach a ich vzťahu k príjmu potravy je nutné pátrať po akýchkoľvek ďalších varovných príznakoch, ako sú úbytok na váhe, zvýšená teplota, bolesť brucha, krv v stolici, striedanie hnačiek so zápchou a iné.

V takýchto prípadoch by sme mali vykonať základné vyšetrenie na vylúčenie závažných ochorení tráviaceho traktu, u starších ľudí najmä rakoviny hrubého čreva. Ideálnymi vyšetreniami je ultrazvuk brucha, gastroskopia a kolonoskopia.

Ak máme podozrenie na infekčné zápaly čriev, je vhodné vykonať kultivačné vyšetrenie stolice.

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.