Bolesť vystreľujúca do uší
Bolesť vystreľujúca do uší sa vyskytuje skôr u detí ako u dospelých. Aj preto sa tieto bolesti môžu spájať s inými príznakmi. U detí je to zväčša horúčka, bolesť hlavy, mierna strata sluchu a podráždenosť. U dospelých sa bolesť ucha kombinuje najmä so zhoršením sluchu. Za vznikom takejto bolesti sú nielen infekcie a zápaly uší, ale aj problémy v krku alebo na tvári. Závažnejšou a možnou príčinou sú aj neuropatické ochorenia. Samozrejme, bolesť môžeme pociťovať nielen v jednom uchu, ale aj v oboch. Niekedy je táto bolesť akútna alebo chronická, jemná alebo ostrá, ale aj konštantná či stupňujúca. V tomto článku nájdeme odpovede na rôzne otázky ohľadom bolesti, ktorá vystreľuje do uší.
Bolesť vystreľujúca do uší a jej príčiny:
1. Poškodenie sluchového orgánu
Teraz si budeme hovoriť o poškodení ucha dôsledkom nejakého zranenia alebo vonkajšieho činiteľa (napríklad chlad).
Veľmi časté sú omrzliny, ktorých početnosť stúpa s poruchou krvného obehu. Omrzlina sa prejavuje najmä začervenaním, zníženou citlivosťou a naopak zvýšenou bolestivosťou v mieste ucha. Vo vážnejších prípadoch sa vyskytuje aj opuch ušnice.
Rôzne úrazy dokážu zapríčiniť bolesť ucha. Napríklad pri tupom úraze (pri športe, typicky box a zápasenie), pri dlhom nesprávnom spánku (trvale ohnutá ušnica), pri čistení ucha vatovou tyčinkou, ale aj pri poraneniach hlavy (napríklad zlomenina lebky).
2. Zápaly ucha
V prvom prípade sme si povedali o úrazoch a o vonkajších faktoroch. Teraz sa pozrieme na poškodenie ucha, ktoré je dôsledkom zápalového ochorenia.
Či už ide o zápal vonkajšieho, vnútorného, alebo stredného ucha, u všetkých sa objavuje bolesť priamo v uchu.
Ďalšími príznakmi sú únava, zvýšená teplota a nevoľnosť.
3. Problémy v oblasti krku
Bolesť vystreľujúca do uší môže byť zapríčinená aj ťažkosťami v oblasti krku.
Takým problémom je napríklad zápal mandlí (angína), ale aj zápal hrtanovej príchlopky (epiglotitída), ktorý môže spôsobiť až udusenie.
4. Ochorenie nervovej sústavy
Problémy s nervami sú charakteristické, že dokážu vyvolať pocit bolesti v hociktorej časti tela.
Napríklad taký zápal trojklanného nervu má tendenciu vystreľovať bolesť najmä do oblasti dolnej a hornej čeľuste (trojklanný nerv prechádza práve oboma čeľusťami), ale aj do iných častí tváre, vrátane uší.
S prípadnou bolesťou v uchu nie sú sprevádzané žiadne iné príznaky.
Poškodenie krčných miechových koreňov má tendenciu vystreľovať bolesť z krku až do uší. Za týmto stojí platnička krku, ktorá tlačí na miechový koreň alebo na nervy.
Samozrejme, aj zápaly ďalších nervov v oblasti tváre alebo krku sa môžu vyznačovať takýmto typom bolesti.
Diagnostika
Váš lekár bude mať lekársku anamnézu a urobí fyzické vyšetrenie. Na vyšetrení bude kontrolovať citlivosť vašich uší, ale aj váš aktuálny stav sluchu.
Váš lekár si môže objednať aj zobrazovacie testy, aby získal lepší obraz o príčine bolesti uší.
- Röntgenové lúče môžu odhaliť oblasti na tvári, kde môžu byť rôzne degeneratívne zmeny.
- MRI využíva rádiové vlny a silné magnetické pole na vytvorenie detailných snímok kostí a mäkkých tkanív, vrátane nervov.
- CT skenovanie kombinuje röntgenové snímky získané z mnohých rôznych smerov a vytvára detailné pohľady na vnútorné štruktúry krku a hlavy.
- Krvné testy môžu niekedy poskytnúť dôkaz zápalových alebo infekčných stavov, ktoré by mohli spôsobiť alebo prispieť k bolestiam, ktoré vystreľujú do uší.
Ako liečiť bolesť vystreľujúcu do uší
Liečba závisí od presnej príčiny. Pri omrzlinách treba chrániť kožu pred infekciou, najlepšie masťami na omrzliny s obsahom antibiotík.
Pri iných úrazoch pomôže tlakový obväz, lieky od bolesti (protizápalové lieky) a niekedy chirurgický zákrok.
Pri zápaloch uší sa užívajú rôzne lieky, no zväčša sa začína antibiotikami. Liečba ochorení nervov a angíny zahŕňa taktiež užívanie antibiotík, avšak záleží na presnej diagnóze.
Kedy navštíviť lekára
Bolesť vystreľujúca do uší nemusí byť závažná, takže nie je nutné okamžite zájsť za odborníkom. To je v prípade ľahkých zranení.
Ak ide o vážnejšie zranenie, kedy bolesť pretrváva niekoľko dní, odporúča sa zájsť za lekárom.
Tu sú ďalšie príznaky, pri ktorých sa odporúča navštíviť lekára:
- ťažká bolesť ucha
- horúčka
- závrat
- ťažká bolesť hlavy
- opuch okolo ucha
- klesanie svalov tváre
- krv alebo hnisavý výtok z ucha
Všeobecne sa odporúča zájsť za odborníkom vtedy, kedy neviete, čo je príčinou bolesti.
Niekedy môžete zájsť za neurológom, inokedy za všeobecným lekárom. Bolesť vystreľujúca do uší nemusí byť vždy iba nevinným príznakom. Preto nezanedbávajte tento stav, pretože príčinou môže byť niečo vážne.
Použité zdroje: základné zdroje textu