Vyliec.sk > Príznaky > Bolesť vystreľujúca do dolnej čeľuste

Bolesť vystreľujúca do dolnej čeľuste

Bolesť vystreľujúca do dolnej čeľusteBolesť vystreľujúca do dolnej čeľuste môže byť spojená s rôznymi problémami, od prípadného zranenia, cez ochorenia zubov až po ochorenia nervovej sústavy. Niekedy je však bolesť prítomná aj pri ochoreniach, pri ktorých to rozhodne nečakáme. Takou chorobu je napríklad ischemická choroba srdca, ktorá sa primárne prejavuje bolesťou na hrudi, no niekedy má tendenciu vystreľovať nielen do dolnej čeľuste, ale aj do ramena, krku či končatín

Dolná čeľusť, iným názvom sánka, je najsilnejšia a najmohutnejšia tvárová kosť. Bolesti tejto kosti nás dokážu obmedziť už pri jedení. Preto by sme nemali potlačovať túto bolesť, ale hľadať príčinu. Popis príčin a prípadnej liečby nájdeme v tomto článku.

Príčiny bolesti vystreľujúcej do dolnej čeľuste:


1. Úraz

Úrazy čeľustí najčastejšie vznikajú pri dopravných nehodách, pri páde alebo pri rôznych športoch. Medzi závažnejšie zranenia dolnej čeľuste patrí vykĺbenie sánky a zlomenina sánky.

Vykĺbenie sánky sa prejavuje posunom kosti dopredu za prítomnosti bolesti, pričom sa nedajú zatvoriť ústa. Ak sa pokúsime zatvoriť ústa nasilu, nič sa nezmení. V takomto prípade je potrebné vrátiť sánku na správne miesto, najlepšie za prítomnosti odborníka, ale keď sa inač nedá, tak aj sami.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Zlomenina sánky je už ťažší úraz, ktorý sa prejavuje bolesťou priamo v sánke, abnormálnou pohyblivosťou a poruchou usporiadania zubov. Pri komplikovaných zlomeninách nie je vylúčená prítomnosť krvácania.

2. Ochorenie zubov

Bolesť vystreľujúca do dolnej čeľuste môže byť následkom nejakého problému so zubami. Ide pomerne o častú vec, pretože zuby sú umiestnené práve v dolnej a hornej čeľusti. Takýmito bolestivými stavmi sú zápaly zubných koreňov, koreňových kanálikov, nervu (v takomto prípade vystreľuje bolesť do oboch čeľustí), ale aj klasický zubný kaz. Vo všetkých prípadoch cítime bolesť najmä v zuboch, no niekedy sa kombinuje aj s opuchom.

3. Ochorenie kĺbu a kosti

Za vznikom bolesti v dolnej čeľusti môžu byť aj ochorenia kĺbov a kostí. Jedná sa o rôzne zápalové ochorenia čeľuste alebo kĺbu čeľusti. S tým väčšinou súvisia aj problémy so svalmi na tvári, ktoré môžu byť poškodené vplyvom zápalu alebo iných vonkajších činiteľov. V takýchto prípadoch je bolesť vystreľujúca do dolnej čeľuste silnejšia s vykonaním nejakého pohybu.

4. Ochorenie srdcovo-cievnej sústavy

Bolesť vystreľujúca do dolnej čeľuste môže mať súvislosť aj s ochoreniami, pri ktorých očakávame úplne iné symptómy. Takými sú aj ochorenia srdcovo-cievneho systému, napríklad angina pectoris či infarkt myokardu.

Infarkt myokardu patrí medzi akútne formy ischemickej choroby srdca. Choroba spočíva v nedostatku kyslíka v bunkách srdcovej svaloviny. Prejavuje sa bolesťou za hrudnou kosťou, nadmerným potením a dýchavičnosťou. Dosť často sa vyskytuje aj bolesť, ktorá vystreľuje do chrbta, krku, ramena, končatín či sánky.

Angina pectoris patrí taktiež medzi významné formy ischemickej choroby srdca. Problémom anginy pectoris je zužovanie ciev, ktoré zásobujú srdce. Typickým príznakom je bolesť na hrudi, ktorá donúti človeka ukončiť hocijakú namáhavú činnosť. Niekedy sa táto bolesť objavuje aj v ramene (častejšie v ľavom ramene), krku, končatinách a menej často zasahuje aj do sánky. V prípade sánky či končatín ide o krátkodobú bolesť trvajúcu niekoľko sekúnd alebo minút.

Rozdiel medzi infarktom a anginou pectoris je, že po prekonaní infarktu sa stav zlepší, no pri angine pectoris sa pri námahe neustále objavujú príznaky.

5. Ochorenia nervovej sústavy

Menej často spôsobuje bolesť v sánke aj ochorenie nervového systému. Napríklad taký zápal trojklanného nervu má tendenciu vystreľovať bolesť do oblasti dolnej čeľuste. Hlavný dôvodom bude práve fakt, že trojklanný nerv prechádza čeľusťou. Samozrejme, aj zápaly ďalších nervov v oblasti tváre alebo krku sa môžu vyznačovať takýmto typom bolesti.

Diagnostika

Váš lekár bude mať lekársku anamnézu a urobí fyzické vyšetrenie. Na vyšetrení bude kontrolovať citlivosť, necitlivosť a svalovú slabosť, ale aj to, pri ktorých pohyboch alebo v akom mieste je bolesť vystreľujúca do dolnej čeľuste najintenzívnejšia.

Váš lekár si môže objednať aj zobrazovacie testy, aby získal lepší obraz o príčine bolesti sánky.

  • Röntgenové lúče môžu odhaliť oblasti na tvári, kde môžu byť rôzne degeneratívne zmeny.
  • MRI využíva rádiové vlny a silné magnetické pole na vytvorenie detailných snímok kostí a mäkkých tkanív, vrátane nervov.
  • Krvné testy môžu niekedy poskytnúť dôkaz zápalových alebo infekčných stavov, ktoré by mohli spôsobiť alebo prispieť k bolestiam, ktoré vystreľujú do sánky.

Ako liečiť bolesť vystreľujúcu do dolnej čeľuste

Liečba bolesti sánky sa môže líšiť v závislosti od základnej príčiny. Preto je dôležité nájsť túto príčinu, najlepšie u doktora.

Domáca liečba

Liečba doma je účinná, ak za vznikom bolesti stojí práve zranenie. Obkladanie postihnutého miesta ľadom pokrytým látkou po dobu 10 až 15 minút môže tiež pomôcť znížiť opuch. Užívanie liekov na zmiernenie bolesti, ako je ibuprofén alebo paracetamol, môže pomôcť znížiť opuch a nepohodlie.

Odborná liečba

Zranenie, ktoré spôsobuje bolesť vystreľujúcu do ramena, sa lieči protizápalovými liekmi spolu s liekmi od bolesti. Liečba bolesti bez zjavnej príčiny spočíva vo vyliečení primárneho ochorenia. Napríklad pri srdcovo-cievnych ochoreniach je potrebná intenzívna starostlivosť. Liečba ochorení nervov zahŕňa užívanie antibiotík, avšak záleží na presnej diagnóze. Liečba pri zápale kĺbu je dlhodobejšia a liečia sa skôr príznaky. Z toho dôvodu sa podávajú pacientovi analgetiká, prípadne sa používajú teplé obklady na sánku.

Kedy navštíviť lekára

O návšteve lekára pri bolesti vystreľujúcej do sánky rozhoduje každý sám. Pri malom zranení nie je potrebné zájsť za doktorom, ale ak máte vykĺbenú alebo zlomenú sánku, navštívte lekára. Pri ostatných príčinách, kedy ide o nevysvetliteľnú bolesť, sa odporúča zájsť za odborníkom.

Niekedy to môže byť stomatológ inokedy všeobecný lekár. Bolesť vystreľujúca do dolnej čeľuste nemusí byť vždy iba nevinným príznakom. Preto nezanedbávajte tento stav, pretože príčinou môže byť niečo vážne.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.