Vykĺbená sánka

Vykĺbená sánkaVykĺbená sánka je nepríjemný problém, ktorý postihnutého človeka dosť trápi a bez vhodnej liečby mu môže výrazne skomplikovať život. Než si povieme bližšie informácie o samotnom vykĺbení, je dôležité vedieť niekoľko základných informácií o sánkovom kĺbe. Hlavicu kĺbu tvoria dolná čeľusť (Mandibula) a kĺbová jamka (je tvorená kosťou spánkovú (os Temporal), a preto kĺb odborne označujeme ako temporomandibulárny. Aké sú príčiny vzniku tohto problému? Ako sa vykĺbená sánka prejavuje a v čom spočíva jej liečba? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny vykĺbenej sánky


Sánkový kĺb je vybavený radom väzivových vlákien, v jeho blízkosti prebiehajú žuvacie svaly a voči vykĺbeniu je teda značne odolný.

K vykĺbeniu môže dôjsť pri pôsobení významných vonkajších síl, ku ktorým môže dôjsť napríklad pri úrazoch, autonehodách pod.

Akonáhle už raz k vykĺbeniu dôjde, môže aj po náprave stavu byť stabilita kĺbu navždy narušená, a potom sa vykĺbenie môže objavovať opakovane napríklad pri nadmernom otvorení úst.

Prejavy

Prejavy vykĺbenej sánky závisia od toho, v akom smere k vykĺbeniu došlo a aký ťažký stupeň vykĺbenia vznikol. Celkovo je narušená hybnosť dolnej čeľuste.

Človek nemôže otvoriť alebo zavrieť ústa, má problémy s rečou a žuvaním potravy.

Pohmat na oblasť čeľustného kĺbu býva spojený s bolesťou. Pri otvorených ústach z nich môžu vytekať sliny.

Vzhľadom k blízkemu anatomickému vzťahu čeľustného kĺbu a sluchového aparátu sa u ľudí s vykĺbenou čeľusťou môžu objaviť nepríjemné príznaky, ako je zvonenie a pískanie v ušiach.

Diagnostika

Diagnózu stanovuje lekár na základe ťažkostí a fyzikálneho vyšetrenia oblasti čeľustného kĺbu.

V prípade nutnosti môže doplniť vyšetrenie prevedením röntgenového snímku danej oblasti na potvrdenie vykĺbenia a stanovenie jeho tiaže.

Liečba

Výrazne vykĺbená sánka môže byť vrátená späť do kĺbovej jamky. Zákrok by mal vykonávať skúsený lekár a vzhľadom k určitej bolestivosti môže pacient dočasne uspatý.

Menej závažné prípady, keď vykĺbenie nie je úplné, sa môžu postupne upraviť samé.

Počas hojenia by človek nemal čeľustné kĺby preťažovať a odporúča sa užívanie liekov proti bolesti (väčšinou nesteroidné protizápalové lieky).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vykloubena-celist

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button