Vyliec.sk > Choroby > Vykĺbená sánka

Vykĺbená sánka

Vykĺbená sánkaVykĺbená sánka je nepríjemný problém, ktorý postihnutého človeka dosť trápi a bez vhodnej liečby mu môže výrazne skomplikovať život. Než si povieme bližšie informácie o samotnom vykĺbení, je dôležité vedieť niekoľko základných informácií o sánkovom kĺbe. Hlavicu kĺbu tvoria dolná čeľusť (Mandibula) a kĺbová jamka (je tvorená kosťou spánkovú (os Temporal), a preto kĺb odborne označujeme ako temporomandibulárny.

Aké sú príčiny vzniku tohto problému? Ako sa vykĺbená sánka prejavuje a v čom spočíva jej liečba? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny vykĺbenej sánky


Sánkový kĺb je vybavený radom väzivových vlákien, v jeho blízkosti prebiehajú žuvacie svaly a voči vykĺbeniu je teda značne odolný. K vykĺbeniu môže dôjsť pri pôsobení významných vonkajších síl, ku ktorým môže dôjsť napríklad pri úrazoch, autonehodách pod.

Akonáhle už raz k vykĺbeniu dôjde, môže aj po náprave stavu byť stabilita kĺbu navždy narušená, a potom sa vykĺbenie môže objavovať opakovane napríklad pri nadmernom otvorení úst.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Prejavy vykĺbenej sánky závisia od toho, v akom smere k vykĺbeniu došlo a aký ťažký stupeň vykĺbenia vznikol. Celkovo je narušená hybnosť dolnej čeľuste. Človek nemôže otvoriť alebo zavrieť ústa, má problémy s rečou a žuvaním potravy. Pohmat na oblasť čeľustného kĺbu býva spojený s bolesťou. Pri otvorených ústach z nich môžu vytekať sliny.

Vzhľadom k blízkemu anatomickému vzťahu čeľustného kĺbu a sluchového aparátu sa u ľudí s vykĺbenou čeľusťou môžu objaviť nepríjemné príznaky, ako je zvonenie a pískanie v ušiach.

Diagnostika

Diagnózu stanovuje lekár na základe ťažkostí a fyzikálneho vyšetrenia oblasti čeľustného kĺbu. V prípade nutnosti môže doplniť vyšetrenie prevedením röntgenového snímku danej oblasti na potvrdenie vykĺbenia a stanovenie jeho tiaže.

Liečba

Výrazne vykĺbená sánka môže byť vrátená späť do kĺbovej jamky. Zákrok by mal vykonávať skúsený lekár a vzhľadom k určitej bolestivosti môže pacient dočasne uspatý. Menej závažné prípady, keď vykĺbenie nie je úplné, sa môžu postupne upraviť samé.

Počas hojenia by človek nemal čeľustné kĺby preťažovať a odporúča sa užívanie liekov proti bolesti (väčšinou nesteroidné protizápalové lieky).

Vykĺbená sánka

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.