Zabcare

ZabcareZabcare je preparát, ktorý patrí do skupiny tzv. anticholinergík a obsahuje účinnú látku solifenacín.

Princíp lieku Zabcare


Solifenacín tlmí účinok zlúčeniny acetylcholínu na niektoré bunkové receptory, najmä na svalovinu močového mechúra.

Toto tlmenie znižuje frekvenciu a silu kontrakcií močového mechúra.

Odborne tento efekt označujeme ako spazmolytický.

Využitie

Tento liek využívame tam, kde chceme vyvolať upokojenie močového mechúra. Typickou indikáciou je urgentná inkontinencia moču vyvolaná hyperaktívnym močovým mechúrom.

Urgentná inkontinencia moču znamená opakované úniky moču, ktoré sú predchádzanie pocitom silného nutkania na močenie.

Podávanie

Preparát sa vyrába v podobe tabliet o sile 5 a 10 miligramov. U dospelého človeka sa väčšinou podáva jedna tableta denne.

Tableta sa má prehltnúť vcelku a zapiť tekutinou, napr. pohárom vody. Môže sa užívať podľa vlastného uváženia, s jedlom alebo bez jedla. Tablety nie je vhodné drviť. Zabcare sa nemá používať u detí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov.

Tento liek môže spôsobiť rozmazané videnie a niekedy ospalosť alebo únavu. Ak sa vyskytnú tieto vedľajšie účinky, nie je vhodné viesť vozidlo ani obsluhovať stroje.

Ak pacientka dojčí, tento liek by nemala užívať, pretože solifenacín môže prechádzať do materského mlieka.

Ak pacient užije príliš veľa lieku alebo ak náhodou užije tento liek dieťa, okamžite treba kontaktovať lekára alebo lekárnika.

Príznakmi predávkovania môžu byť: bolesť hlavy, sucho v ústach, závrat, ospalosť a rozmazané videnie, vnímanie vecí, ktoré v skutočnosti nie sú (halucinácie), výrazné podráždenie, záchvaty (kŕče), problémy s dýchaním, zrýchlený pulz (tachykardia), hromadenie moču v močovom mechúre (retencia moču), rozšírenie zreníc (mydriáza).

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Liek má celkovo anticholinergné účinky a niekedy môže spomaliť pohyblivosť čriev so zápchou, nechutenstvom a bolesťami brucha, inokedy spôsobuje vznik sucha v ústach. Na niektorých ľudí pôsobí solifenacín tlmivo a vyvoláva únavu a ospalosť.

Medzi menej časté vedľajšie účinky patrí napr. infekcia močových ciest, infekcia močového mechúra, porucha vnímania chuti (dysgeúzia), suché (podráždené) oči, suché nosové priechody, refluxná choroba (mimovoľný návrat kyslého obsahu žalúdka do pažeráka), sucho v hrdle, suchá pokožka, ťažkosti s močením, hromadenie tekutiny v spodnej časti nôh (opuch).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button