Yosefinne

YosefinneYosefinne patrí medzi kombinované preparáty hormonálnej antikoncepcie. Účinnými látkami sú zlúčeniny etinylestradiol (patrí medzi syntetické estrogény) a drospirenón (patrí medzi syntetické gestagény).

Princíp lieku Yosefinne


Pravidelné podávanie syntetického estrogénu a progesterónu pôsobí komplexne na zníženie pravdepodobnosti počatia.

Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie a na zmenu charakteru sekrétu, ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.

Využitie

Základným dôvodom užívanie preparátu Yosefinne je zabránenie neželanému otehotneniu.

Preparát môže byť predpísaný aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní.

Za vedľajší efekt sa považuje aj zníženie rizika výskytu rakoviny vaječníkov a rakoviny sliznice maternice.

Podávanie

Yosefinne existuje vo forme tabliet a ich presné dávkovanie musí byť určené predpisujúcim gynekológom, bez ktorého vedomia by sa preparát nikdy nemal užívať.

Odporúčaná dávka je jedna tableta denne, a ak je treba, môže sa zapiť malým množstvom vody. Tablety sa môžu užívať s jedlom alebo bez jedla.

Je však potrebné, aby sa užívali vždy približne v rovnaký čas. Jedno balenie preparátu obsahuje 28 tabliet. Z toho 24 tabliet má ružovú farbu a obsahuje účinné hormóny, 4 tablety sú biele a hormóny neobsahujú.

Prípravok sa užíva nepretržite a v období užívania bielych tabliet sa objavuje pravidelné krvácanie. Otázky na presné začatie užívania, či na zabudnutú tabletku je vždy vhodné zacieliť na svojho gynekológa.

Ak je pacientka tehotná, nesmie užívať tento prípravok.

Ak otehotnie počas užívania lieku, musí okamžite prestať užívať tablety a vyhľadať lekára. Užívanie lieku Yosefinne nie je odporúčané u dojčiacich žien.

Nevýhody

Hormonálna antikoncepcia môže mať pomerne veľa nevýhod a rizík. Najzávažnejším rizikom užívateliek hormonálnej antikoncepcie je hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia.

Hormonálna antikoncepcia môže byť preto smrteľne nebezpečná pre fajčiarky a pre ženy s vrodenými zrážanlivými stavmi (napr. Leidenská mutácia).

Časté vedľajšie účinky sú napr. zmeny nálady, bolesti hlavy, nevoľnosť, bolesť pŕs, problémy s periódou (napr. nepravidelné periódy alebo ich vymiznutie).

Medzi menej časté vedľajšie účinky patrí napr. depresia, nervozita, ospalosť, závraty, pocit mravčenia a brnenia, migréna, kŕčové žily, zvýšený krvný tlak, bolesti žalúdka, zvracanie, poruchy trávenia, črevné plyny, zápal žalúdka, hnačkaakné, svrbenie, vyrážka, bolesti, napríklad chrbta a končatín, svalové kŕče, plesňové infekcie pošvy, panvové bolesti.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button