Xolair

XolairXolair je liek, ktorý sa používa na liečbu alergickej astmy a chronickej spontánnej urtikárie. Patrí do skupiny bronchodilatanciá, antiastmatiká a jeho účinnou zložkou je omalizumab.


Princíp lieku Xolair

Omalizumab je ľudská monoklonálna protilátka, ktorá je vyrábaná rekombinantnou DNA technológiou. Protilátka je zameraná proti molekulám imunoglobulínu typu E (IgE), ktoré sú dôležité pri priebehu niektorých alergických prejavov vrátane astmy.

Využitie

Xolair sa používa na liečbu alergickej astmy a chronickej spontánnej urtikárie (CSU). Presnú indikáciu zistí iba špecialista. Tento liek sa používa, aby zabránil zhoršeniu astmy tým, že potláča prejavy ťažkej alergickej astmy u dospelých a detí nad 6 rokov, ktorí už dostávajú lieky proti astme, ale u ktorých prejavy astmy nie sú dobre zvládnuté liekmi.

Používa sa na liečbu chronickej spontánnej urtikárie u dospelých a dospievajúcich nad 12 rokov, ktorí už dostávajú antihistaminiká, ale u ktorých tieto lieky dostatočne nezmierňujú prejavy CSU.

Podávanie

Xolair sa aplikuje v injekčnej forme. Prípravok sa aplikuje pod kožu v dávke 75 až 600 miligramov 1x za 4 týždne. Liek samozrejme nesmie byť aplikovaný inak, než ako doporučil ošetrujúci lekár.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis s obmedzením predpisovania.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky lieku patria tráviace ťažkosti (bolesť brucha, vracanie, hnačka), bolesti hlavy, bolesti kĺbov, horúčka (najmä u detí), sinusitída, taktiež aj reakcie v mieste podania injekcie, vrátane bolesti, opuchu, svrbenia a sčervenenia.

Užívanie lieku môže spôsobiť častejší vznik niektorých infekcií, predovšetkým infekcie dýchacích ciest (zápal hltana, nádcha) a močové infekcie.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú problémy s prehĺtanímžihľavkadýchavičnosť a opuch tváre, jazyka alebo hltana. U užívateľov boli pozorované aj tendencie na zvýšené zrážanie krvi.

Nie je určený pre deti, ktoré sú mladšie ako 12 rokov. Liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.