Werrca

WerrcaWerrca je kombinovaný liek, ktorý sa používa k zabráneniu otehotnenia. Patrí do skupiny hormonálne antikoncepčné lieky a jeho účinnými látkami sú etinylestradiol (patrí medzi syntetické estrogény) a drospirenón (patrí medzi syntetické gestagény).

Princíp lieku Werrca


Pravidelné podávanie syntetického estrogénu a progesterónu (gestagénu) pôsobí komplexne na zníženie pravdepodobnosti počatia.

Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie (stav, kedy sa vajíčko uvoľní z vaječníkov, prechádza vajcovodom a takto pripravené čaká na oplodnenie) a na zmenu charakteru krčka sekrétu, ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.

Využitie

Základným dôvodom užívanie preparátu Werrca je zabránenie neželanému otehotneniu.

Preparát môže byť podávaný aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní.

Za vedľajší efekt sa považuje aj zníženie rizika výskytu rakoviny vaječníkov a rakoviny sliznice maternice.

Podávanie

Werrca existuje vo forme tabliet a ich presné dávkovanie musí byť určené gynekológom, bez ktorého vedomia by sa liek nikdy nemal užívať.

Všeobecne povedané sa lieky tohto typu bežne užívajú v dávke 1 tableta denne v intervale 21 dní. Po tomto období nasleduje 7 dňový interval, kedy sa preparát neužíva, a kedy sa dostaví menštruačné krvácanie.

Tableta sa užíva každý deň približne v rovnakom čase a zapije sa potrebným množstvom vody. Je dôležité, aby sa tableta prehltla celá, nerozžutá, nerozdrvená.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento prípravok môže spôsobiť vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Hormonálna antikoncepcia môže mať viacero nevýhod a rizík. Medzi najčastejšie patria tráviace problémy (nevoľnosť, bolesť brucha), bolesti hlavydepresie bolesti prsníkov.

Medzi najzávažnejšie riziká užívateliek hormonálnej antikoncepcie patrí nepochybne hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia.

Hormonálna antikoncepcia môže byť preto smrteľne nebezpečná pre fajčiarky a pre ženy s vrodenými stavmi (napr. Leidenská mutácia).

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú problémy s krvným obehom (trombóza, pľúcna embólia, infarkt myokardumozgová mŕtvicaangina pectoris), cukrovku s postihnutím ciev, ochorenie pečene, zhubný alebo nezhubný nádor pečene.

Okrem toho nie je vhodný pre tehotné ženy a neodporúča sa dojčiacim ženám alebo pacientkam mladším ako 18 rokov.

Werrca obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button