Verria

VerriaVerria je liek, ktorý sa používa na liečbu hubových infekcií. Patrí do skupiny antimykotiká a jeho účinnou látkou je vorikonazol.

Princíp lieku Verria


Vorikonazol je látka účinkujúca proti plesniam. Zlúčenina narušuje metabolizmus ergosterolu, ktorý je dôležitý pre povrchovú bunkovú membránu buniek plesní.

Dôjde k zvýšeniu priepustnosti membrány a to spôsobí smrť plesňových buniek.

Využitie

Verria sa používa na liečbu závažnejších mykotických infekcií, kedy sa plesne dostali do hlbokých tkanív v tele.

Príkladom môžu byť ťažké kvasinkové infekcie, aspergilové infekcie, plesňové infekcie u ľudí s oslabenou imunitou a iné.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Verria sa vyrába v podobe tabliet o sile 50 a 200 miligramov.

Bežná úvodná dávka u dospelých jedincov sa pohybuje okolo 400 miligramov podaných 2x denne, po niekoľkých dňoch sa znižuje na dávku 200 miligramov 2x denne.

Konkrétna dávka však záleží na aktuálnej situácii pacienta (závažnosť ochorenia, celkový zdravotný stav, váha…).

Liek sa odporúča užívať aspoň jednu hodinu pred/po jedle a zapiť dostatočným množstvom vody.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Verria môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek môže mať pomerne veľkú radu nežiaducich účinkov. Medzi najčastejšie patria poruchy zraku, horúčka, vyrážka, bolesti hlavy, opuch končatín a dýchavičnosť.

Preparát ovplyvňuje aj tráviaci trakt a vyvoláva pocity nevoľnostivracaniehnačku alebo bolesť brucha.

U niektorých pacientov môže dôjsť k poškodeniu pečene so zvýšením pečeňových testov a vzácne aj so vznikom žltačky a známok pečeňového zlyhania.

Liek môže mať vplyv na krvotvorbu za vzniku chudokrvnosti a nedostatku krvných doštičiek.

U pacientov boli pozorované aj zmeny vo vnútornom prostredí organizmu s častou hypokaliémiou. Vylúčiť nemožno ani vznik alergických reakcií vrátane nebezpečného anafylaktického šoku.

Liečba nie je vhodná pre deti, ktoré sú mladšie ako 2 roky. Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button