Úvod / Choroby / Aspergilové infekcie

Aspergilové infekcie

aspergilové infekcieAspergilové infekcie sú väčšinou závažné infekčné choroby, ktoré sú spôsobené hubovou plesňou známou ako Aspergillus. Problematika týchto stavov sa týka najmä chorých s výrazne oslabenou imunitou.

Aké sú príčiny vzniku týchto infekčných chorôb? Ako sa aspergilové infekcie prejavujú a ako ich liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny aspergilových infekcií


Aspergillom sa radí medzi mikroskopické vláknité huby, ktoré sa vyskytujú všade okolo nás. Najznámejšími zástupcami tejto skupiny húb sú Aspergillus flavus a Aspergillus fumigatus. Bežným spôsobom infikovania je vdýchnutie aspergilových spór.

Znovu je nutné poznamenať, že imunitný systém zdravých ľudí si s aspergilovými infekciami hravo poradí než sa vôbec stihnú prejaviť a infekcia sa objavuje skôr u ťažkých porúch imunity (AIDS, užívanie silnejších imunosupresív).

Prejavy

Aspergilové infekcie väčšinou po vdýchnutí napadnú dolné dýchacie cesty vrátane pľúc. Dôsledkom je väčšinou ťažko prebiehajúci zápal pľúc s klasickými príznakmi - horúčka, kašeľ, zahlienenie a dýchavičnosť.

U niektorých chorých v pľúcach vznikajú dutiny podobné tuberkulóze a týmto ohraničeným ložiskám infekcie hovoríme aspergilomy. Pri neliečenej infekcii sa pleseň rozšíri do celého organizmu a môže spôsobiť zlyhanie základných orgánov.

Pozn.: Aspergillus flavus je zaujímavý aj tým, že produkuje tzv. Aflatoxín. Táto toxická látka môže kontaminovať niektoré nevhodne uskladnené plesnivé potraviny (cereálie, arašidy, oriešky, mandle, apod.). a Po požití sa aflatoxín silne toxický pre pečeň a navyše je rakovinotvorný (karcinogénny) - dôsledkom je možný vznik cirhózy pečene a rakoviny pečene.

Diagnostika

Na Aspergilové infekcie by sme mali pomýšľať u chorých so známou poruchou imunity a so zápalom pľúc, ktorý nereaguje na antibiotiká. Röntgen pľúc a CT vyšetrenie preukážu ložisko zápalu v pľúcach, prípadne môžu ukázať prítomnosť aspergilomu.

Pleseň možno v mikrobiologickom laboratóriu vykultivovať zo spúta (vykašlaný hlien) a sérologicky potvrdiť vďaka prítomnosti protilátok proti Aspergillom v krvi.

Liečba

Bez liečby môže byť infekcia ľahko smrteľná, preto sa neodporúča otáľať s nasadením špeciálnych protiplesňových liekov (antimykotiká). Aj pri včasnom začatí terapie je však prognóza chorých neistá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *