Vyliec.sk > Liek > Vanatex HCT

Vanatex HCT

Vanatex HCTVanatex HCT je kombinovaný liek, ktorý sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho dve účinné zložky sú valsartan hydrochlorotiazid.


Princíp lieku Vanatex HCT

Preparát kombinuje účinok oboch jeho zložiek na kardiovaskulárny systém, kedy dochádza k rozšíreniu krvných ciev a k zvýšenému výdaju moču obličkami, čo dohromady vedie k poklesu krvného tlaku.

Valsartan patrí do skupiny liekov známych ako sartany (antagonisti receptorov angiotenzínu II), ktoré pomáhajú znižovať vysoký krvný tlak. Angiotenzín II je látka v ľudskom tele, ktorá spôsobuje zúženie ciev, a tým spôsobuje zvýšenie krvného tlaku. Valsartan pôsobí tým, že blokuje účinok angiotenzínu II. Výsledkom je uvoľnenie krvných ciev a zníženie krvného tlaku.

Hydrochlorotiazid patrí do skupiny látok nazývaných tiazidové diuretiká (tiež známe ako lieky na odvodnenie). Hydrochlorotiazid zvyšuje výdaj moču, čím tiež znižuje krvný tlak.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Využitie

Prípravok Vanatex HCT sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku. Liek je vhodný skôr u pacientov, ktorých krvný tlak je už pomocou liekov stabilizovaný, a kedy sa snažíme obmedziť množstvo podávaných tabliet. Kombinovaný preparát umožní podať dve účinné zložky v jednej tablete a tým zvýšiť ochotu pacienta liek užívať.

Vysoký krvný tlak zvyšuje záťaž na srdce a tepny. Ak sa nelieči, môže poškodiť cievy v mozgu, srdca, obličiek a môže spôsobiť mŕtvicuzlyhanie srdca alebo zlyhanie obličiek. Vysoký krvný tlak zvyšuje riziko výskytu srdcového infarktuZníženie krvného tlaku na normálne hodnoty znižuje riziko vzniku týchto ochorení.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosť ochorenia. Vanatex HCT má viac foriem podľa aktuálneho obsahu oboch zlúčenín, najnižšia dávka je 80/12,5 miligramov (80 mg valsartan + 12,5 mg hydrochlorotiazid) a najsilnejšia dávka je 160/25 miligramov (160 mg valsartan + 25 mg hydrochlorotiazid).

Bežne používaná dávka je jedna tableta denne. Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase (najlepšie ráno) s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Vanatex HCT môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prudké zníženie. Sartany majú inak efekt aj na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. spironolaktón) môžu spôsobiť hyperkaliémiu.

Diuretikum môže spôsobiť dehydratáciu rozvrat vnútorného prostredia organizmu. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie (angioedém), ktorej príznaky sú problémy s prehĺtaním, žihľavkadýchavičnosť opuch tváre, jazyka alebo hltana.

Vanatex HCT nesmú užívať pacienti, ktorí majú dnuzávažné ochorenie pečeneobličiek alebo nie sú schopní vytvárať moč.

Okrem toho sa neužíva u pacientov s nižšou hladinou draslíka alebo sodíka v krvi, alebo so zvýšenou hladinou vápnika v krvi. V prípade, že pacient má umelú obličku, liečba nie je vhodná.

Ak pacient príjme tento liek napriek tomu, že to jeho zdravotný stav nedovoľuje, môže dôjsť k veľmi závažným nežiaducim účinkom. Liek nie je vhodný pre tehotné ženy počas 2. a 3. trimestra. Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.

Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a alkoholický cukor – sorbitol, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú na ne precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.