Vanatex HCT

Vanatex HCTVanatex HCT je kombinovaný liek, ktorý sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho dve účinné zložky sú valsartan hydrochlorotiazid.

Princíp lieku Vanatex HCT


Preparát kombinuje účinok oboch jeho zložiek na kardiovaskulárny systém, kedy dochádza k rozšíreniu krvných ciev a k zvýšenému výdaju moču obličkami, čo dohromady vedie k poklesu krvného tlaku.

Valsartan patrí do skupiny liekov známych ako sartany (antagonisti receptorov angiotenzínu II), ktoré pomáhajú znižovať vysoký krvný tlak.

Angiotenzín II je látka v ľudskom tele, ktorá spôsobuje zúženie ciev, a tým spôsobuje zvýšenie krvného tlaku. Valsartan pôsobí tým, že blokuje účinok angiotenzínu II. Výsledkom je uvoľnenie krvných ciev a zníženie krvného tlaku.

Hydrochlorotiazid patrí do skupiny látok nazývaných tiazidové diuretiká (tiež známe ako lieky na odvodnenie). Hydrochlorotiazid zvyšuje výdaj moču, čím tiež znižuje krvný tlak.

Využitie

Prípravok Vanatex HCT sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku. Liek je vhodný skôr u pacientov, ktorých krvný tlak je už pomocou liekov stabilizovaný, a kedy sa snažíme obmedziť množstvo podávaných tabliet.

Kombinovaný preparát umožní podať dve účinné zložky v jednej tablete a tým zvýšiť ochotu pacienta liek užívať.

Vysoký krvný tlak zvyšuje záťaž na srdce a tepny. Ak sa nelieči, môže poškodiť cievy v mozgu, srdca, obličiek a môže spôsobiť mŕtvicuzlyhanie srdca alebo zlyhanie obličiek.

Vysoký krvný tlak zvyšuje riziko výskytu srdcového infarktuZníženie krvného tlaku na normálne hodnoty znižuje riziko vzniku týchto ochorení.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosť ochorenia.

Vanatex HCT má viac foriem podľa aktuálneho obsahu oboch zlúčenín, najnižšia dávka je 80/12,5 miligramov (80 mg valsartan + 12,5 mg hydrochlorotiazid) a najsilnejšia dávka je 160/25 miligramov (160 mg valsartan + 25 mg hydrochlorotiazid).

Bežne používaná dávka je jedna tableta denne. Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase (najlepšie ráno) s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Vanatex HCT môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prudké zníženie. Sartany majú inak efekt aj na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. spironolaktón) môžu spôsobiť hyperkaliémiu.

Diuretikum môže spôsobiť dehydratáciu rozvrat vnútorného prostredia organizmu.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie (angioedém), ktorej príznaky sú problémy s prehĺtaním, žihľavkadýchavičnosť opuch tváre, jazyka alebo hltana.

Vanatex HCT nesmú užívať pacienti, ktorí majú dnuzávažné ochorenie pečeneobličiek alebo nie sú schopní vytvárať moč.

Okrem toho sa neužíva u pacientov s nižšou hladinou draslíka alebo sodíka v krvi, alebo so zvýšenou hladinou vápnika v krvi. V prípade, že pacient má umelú obličku, liečba nie je vhodná.

Ak pacient príjme tento liek napriek tomu, že to jeho zdravotný stav nedovoľuje, môže dôjsť k veľmi závažným nežiaducim účinkom.

Liek nie je vhodný pre tehotné ženy počas 2. a 3. trimestra. Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.

Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a alkoholický cukor – sorbitol, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú na ne precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button