Vamadrid

VamadridVamadrid je liek využívaný v kardiológii, ktorý sa radí do liekovej skupiny sartany. Sartany sú jedny z najvyužívanejších liekov na krvný tlak a užíva ho podstatná časť interne sledovaných pacientov. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnou zložkou je valsartan.

Princíp lieku Vamadrid


Valsartan blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku.

Zablokovanie angiotenzínu II je v dôsledku podobý účinku ACE inhibítora (tie blokujú samotný vznik angiotenzínu II).

Sartany a ACE inhibítory sú preto dosť podobné lieky, nutné však dodať, že ACE inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie.

Využitie

Vamadrid môžeme použiť v podobných prípadoch ako ACE inhibítory. Najmä u vysokého tlaku a u chorôb srdca (stavy po infarktochsrdcové zlyhávanie a iné).

Vhodné sú v situácii, keď sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek pri cukrovke 1. typu a 2. typu.

Sartany však všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu vtedy, keď ACE inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE inhibítory narozdiel od sartanov spôsobujú).

Podávanie

Vamadrid sa dávkuje podľa odporúčania lekára a obvykle sa dávka pohybuje od 40 do 320 miligramov podávaných vo forme 1 tablety denne.

Maximálna denná dávka je 320 miligramov, no zvyšuje sa riziko nežiaducich účinkov.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Nežiaduce účinky tohto lieku sú zriedkavé. Vamadrid môže sám o sebe alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak spôsobiť prudké zníženie tlaku a možný kolaps.

V kombinácii s inými liekmi (napr. Verospiron) môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkaliémiu. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie (angioedém), ktorej príznaky sú žihľavkasvrbenie, ťažkosti s dýchaním alebo prehĺtanímopuch tváre, pier, jazyka a hrdla.

Vamadrid nesmú užívať pacienti, ktorí trpia závažným ochorením pečene.

Okrem toho nie je vhodný pre pacienta, ktorý má cukrovku alebo poruchu funkcie obličiek a k tomu užíva liek na zníženie krvného tlaku obsahujúci aliskiren. Sartany by nemali byť podávané v tehotenstve a dojčiacim matkám.

Pri vedení vozidiel a obsluhe strojov treba vziať na vedomie, že sa môže objaviť závrat alebo únava.

Tablety obsahujú laktózu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button