Valzap HCT

Valzap HCTValzap HCT je kombinovaný preparát, ktorý patrí do skupiny hypotenzíva. Obsahuje dve účinné zlúčeniny, valsartan hydrochlorotiazid.

Princíp lieku Valzap HCT


Preparát kombinuje účinok oboch jeho zložiek na kardiovaskulárny systém, kedy dochádza k rozšíreniu krvných ciev a k zvýšenému výdaju moču obličkami, čo dohromady vedie k poklesu krvného tlaku.

Valsartan patrí do skupiny liekov známych ako sartany (antagonisti receptorov angiotenzínu II), ktoré pomáhajú znižovať vysoký krvný tlak.

Angiotenzín II je látka v ľudskom tele, ktorá spôsobuje zúženie ciev, a tým spôsobuje zvýšenie krvného tlaku. Valsartan pôsobí tým, že blokuje účinok angiotenzínu II.

Výsledkom je uvoľnenie krvných ciev a zníženie krvného tlaku.

Hydrochlorotiazid patrí do skupiny látok nazývaných tiazidové diuretiká (tiež známe ako lieky na odvodnenie). Hydrochlorotiazid zvyšuje výdaj moču, čím tiež znižuje krvný tlak.

Využitie

Prípravok Valzap HCT sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku. Liek je vhodný skôr u pacientov, ktorých krvný tlak je už pomocou liekov stabilizovaný, a kedy sa snažíme obmedziť množstvo podávaných tabliet.

Kombinovaný preparát umožní podať dve účinné zložky v jednej tablete a tým zvýšiť ochotu pacienta liek užívať.

Vysoký krvný tlak zvyšuje záťaž na srdce a tepny. Ak sa nelieči, môže poškodiť cievy v mozgu, srdca, obličiek a môže spôsobiť mŕtvicuzlyhanie srdca alebo zlyhanie obličiek. Vysoký krvný tlak zvyšuje riziko výskytu srdcového infarktu.

Zníženie krvného tlaku na normálne hodnoty znižuje riziko vzniku týchto ochorení.

Podávanie

Valzap HCT sa nesmie užívať bez odporúčania lekára. Liek má viac foriem podľa aktuálneho obsahu oboch zlúčenín, najnižšia dávka je 80/12,5 miligramov (80 mg valsartan + 12,5 mg hydrochlorotiazid) a najsilnejšia dávka je 160/25 miligramov (160 mg valsartan + 25 mg hydrochlorotiazid).

Bežne používaná dávka je jedna tableta denne. Liek sa má užívať vždy v rovnakom čase (najlepšie ráno) a zapiť dostatočným množstvom vody.

Liek je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prudké zníženie. Sartany majú inak efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. Verospiron) môžu spôsobiť hyperkaliémiu.

Diuretikum môže spôsobiť dehydratáciu rozvrat vnútorného prostredia organizmu.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie (angioedém), ktorej príznaky sú problémy s prehĺtaním, žihľavkadýchavičnosť opuch tváre, jazyka alebo hltana.

Valzap HCT nesmú užívať pacienti, ktorí majú dnuzávažné ochorenie pečeneobličiek alebo nie sú schopní vytvárať moč.

Okrem toho sa neužíva u pacientov s nižšou hladinou draslíka alebo sodíka v krvi, alebo so zvýšenou hladinou vápnika v krvi. Taktiež pacienti s cukrovkou alebo so zlyhaním funkcie obličiek, ktorí sú zároveň liečený liekom obsahujúci aliskirennesmú liek užívať.

V prípade, že pacient má umelú obličku, liečba nie je vhodná. Ak pacient príjme tento liek napriek tomu, že to jeho zdravotný stav nedovoľuje, môže dôjsť k veľmi závažným nežiaducim účinkom.

Liek nie je vhodný pre pacientov mladších ako 18 rokov a pre dojčiace alebo tehotné ženy. Počas liečby sa neodporúča piť alkohol.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button