Valtrex

ValtrexValtrex je liek určený na liečbu vírusových infekcií. Patrí do skupiny chemoterapeutiká a jeho účinnou zložkou je valaciklovir.

Princíp lieku Valtrex


Valaciklovir je zlúčenina, ktorá sa v organizme metabolizuje na účinné zložky.

Tieto látky potom u niektorých vírusov blokujú enzým DNA polymeráza, ktorý je nevyhnutný pre množenie vírusových častíc.

Využitie

Jeho účinok spočíva v usmrcovaní alebo zabraňovaní rastu vírusov nazývaných herpes simplex (HSV), varicella zoster (VZV) a cytomegalovírus (CMV).

Používa sa na liečbu vážnejších foriem pásového oparu (napríklad očná forma u inak zdravého človeka, alebo akákoľvek forma u pacienta s výrazne oslabenou imunitou), oparov na perách a HSV infekcie oka, ktorá sa opakovane vracia.

Je účinný aj na liečbu infekcií kože a genitálneho herpesu (oparu na pohlavných orgánoch). Používa sa aj na zabránenie návratu týchto infekcií.

Okrem toho môže byť liek podávaný pacientom po transplantáciách ako prevencia cytomegalovírusovej infekcie.

Podávanie

Valtrex sa vyrába v podobe tabliet o sile 500 miligramov.

Bežná dávka pre dospelého človeka závisí od mnohých faktorov a konkrétnej indikácii, zvyčajne sa však pohybuje medzi 500-3000 miligramami denne. Užívanie lieku je samozrejme možné iba podľa odporúčaní skúseného lekára.

Tablety sa užívajú v pravidelných časových odstupoch (každý deň v rovnakom čase), vcelku a zapíjajú sa pohárom vody. Počas liečby sa má dbať na zabezpečenie dostatočného príjmu tekutín, najmä u starších pacientov.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Valtrex môže spôsobiť vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie patria rôzne tráviace ťažkosti (nevoľnosť, hnačka, vracanie), bolesti hlavy, motanie hlavy a bolesti kĺbov.

Zriedkavo sa môžu objaviť poruchy tvorby krvných buniek (nedostatok červených krviniek, nedostatok bielych krviniek a nedostatok krvných doštičiek).

Okrem toho môžu pacientovi spôsobiť rôzne kožné poruchy (opuchy, začervenanie pokožky). U niektorých pacientov sa môžu objaviť závažné alergické reakcie (anafylaxia).

Liek nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú mladší ako 12 rokov. Valtrex môže vyvolať vedľajšie účinky, ktoré ovplyvňujú pozornosť. Preto je nutné vyhýbať sa vedeniu vozidla a obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button