Vyliec.sk > Liek > Uroxal

Uroxal

UroxalUroxal je liek, ktorý sa používa v urológii na liečbu porúch spojených s močením. Patrí do skupiny spazmolytiká a jeho účinnou látkou je oxybutynín.


Princíp lieku Uroxal

Oxybutynín účinkuje na močové cesty a spôsobuje uvoľnenie hladkej svaloviny v močovom mechúre. Zároveň zvyšuje schopnosť močového mechúra udržať moč.

Najviac ovplyvnený je sval známy ako vypudzovač (detrusor). Vypudzovač je sval, ktorý vypudzuje moč z močového mechúra. U pacientov s nestabilným močovým mechúrom je činnosť vypudzovača zvýšená, t. j. sťahuje sa častejšie, ako je normálne.

Využitie

Uroxal sa používa u pacientov, ktorí trpia močovou inkontinenciou (samovoľný únik moču počas dňa alebo v noci) alebo naliehavým nutkaním na močenie. Taktiež sa používa u pacientov, ktorých trápi časté močenie spôsobené poruchami močového mechúra nervového pôvodu (hyperaktivita vypudzovača močového mechúra) pri ochoreniach, ako skleróza multiplex a rázštep chrbtice.

Podávanie

Uroxal sa má používať len podľa odporúčania lekára a v dávke ním stanovenej. Preparát sa vyrába v podobe tabliet o sile 5 miligramov. Začiatočná dávka pre dospelých je 2,5 mg trikrát denne. Neskôr je dávka navýšená na 5 mg dvakrát alebo trikrát denne. Táto dávka sa môže v prípade potreby zvýšiť až na maximálnu dávku 5 mg štyrikrát denne.

U starších pacientov sa odporúča tá istá dávka, ale len dvakrát denne. Začiatočná dávka pre deti od 5 rokov je 2,5 mg dvakrát denne a neskôr je dávka 0,3 – 0,4 mg/kg telesnej hmotnosti denne. Tablety sa užívajú počas jedla alebo krátko po jedle. Posledná dávka sa má užiť pred spaním.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Uroxal môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky lieku patria tráviace ťažkosti (najmä zápcha a nevoľnosť, menej často aj vracanie či hnačka), závrat, bolesť hlavy, ospalosť, sucho v ústach a suchá koža. Liek môže taktiež spôsobiť suché oči, ale aj zníženú chuť do jedla, nechutenstvo či problémy s prehĺtaním. U starších užívateľov sa môžu objaviť stavy zmätenosti.

Nadmerné zníženie aktivity svaloviny močového mechúra môže síce vyrieši močovú inkontinenciu, ale príliš silný účinok lieku môže spôsobiť poruchu odtoku moču.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú obštrukciu (zúženie alebo upchatie) močových ciestobštrukciu tráviaceho traktutoxický megakolón, závažnú formu ulceróznej kolitídy, myasténiu gravis alebo glaukóm s ostrým uhlom.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Uroxal nesmú užívať deti mladšie ako 5 rokov a ženy počas tehotenstva alebo dojčenia. Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.