Tysabri

TysabriTysabri je liek, ktorý sa používa v neurológii na liečbu sklerózy multiplex. Patrí do skupiny imunopreparáty a jeho účinnou látkou je natalizumab.

Princíp lieku Tysabri


Natalizumab je bielkovina podobná ľudským protilátkam. Presnejšie ide o protilátku proti alfa4-integrínu (receptor na povrchu bielych krviniek).

Vďaka zablokovaniu spomínaného receptora strácajú biele krvinky schopnosť prenikať z krvi do mozgu skrz tzv. Hematoencefalickú bariéru.

Výsledkom je zredukovanie poškodenia nervov, ktoré spôsobuje skleróza multiplex.

Využitie

Tysabri sa podáva pacientom s určitými závažnými formami roztrúsenej sklerózy (skleróza multiplex), kedy iné bežnejšie a dostupnejšie lieky nemajú dostatočný efekt.

Liečba patrí do rúk špecializovaných neurologických centier.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia.

Tysabri sa vyrába ako roztok na intravenózne podanieZvyčajná dávka pre dospelých je 300 mg, ktorá sa podáva jedenkrát za 4 týždne. Liek musí byť pred podaním zriedený. Podáva sa do žily, obyčajne do ramena. To trvá asi 1 hodinu.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis s obmedzením predpisovania.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Tysabri môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek môže spôsobiť celý rad nežiaducich účinkov. Medzi najčastejšie patria bolesti hlavy, závrat, únava, bolesť kĺbov, nevoľnosť, vracanie, horúčka a triaška.

Okrem toho je často pozorovaný vznik infekcií močových ciest, bolesti hrdla, výtoku z nosa alebo upchatého nosa. Taktiež užívanie lieku môže spôsobiť zvýšenie pečeňových ciest.

Vzácnou, ale veľmi nebezpečnou komplikáciou pri dlhodobej liečbe je rozvoj smrteľného vírusového neurologického ochorenia známeho ako progresívna multifokálna leukoencefalopatia.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa najčastejšie prejavuje ako žihľavka, opuch tváre, pier alebo jazyka a ťažkosti s dýchaním.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú progresívnu multifokálnu leukoencefalopatiu, vážny problém s imunitným systémom (spôsobený ochorením, ako napríklad leukémia alebo HIV, alebo užívaním nejakých liekov) alebo nádorové ochorenie (s výnimkou určitého druhu kožného nádorového ochorenia nazývaného bazocelulárny karcinóm).

Okrem toho liečba nie je vhodná pre pacientov mladších ako 18 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button