Úvod / Choroby / Progresívna multifokálna leukoencefalopatia

Progresívna multifokálna leukoencefalopatia

Progresívna multifokálna leukoencefalopatiaProgresívna multifokálna leukoencefalopatia je veľmi zriedkavé ochorenie. Poznajú ho však lekári, ktorí podávajú pacientom silné imunosupresíva, pretože niektoré preparáty môžu toto smrteľné ochorenie nepriamo spôsobiť. 

Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny:


Progresívna multifokálna encefalopatia je zápal mozgu, ktorý je spôsobený vírusom JC. Tento vírus sa nachádza u mnohých ľudí v populácii, ale vyskytuje sa v neaktívnej forme, pretože ho imunitný systém dokáže potlačiť.

Niektoré lieky využívané v terapii autoimunitných chorôb fungujú ako pomerne silné imunosupresíva a môžu imunitný systém utlmiť s aktiváciou a následným šírením vírusu. Vyšší výskyt progresívnej multifokálnej leukoencefalopatie bol tiež pozorovaný u pacientov s AIDS.

Prejavy:

Progresívna multifokálna leukoencefalopatia prebieha pod obrazom zhoršujúceho sa zápalu mozgu. Môže sa objavovať svalová slabosť, poruchy hybnosti, poruchy zraku a reči.

Niektorí neurológovia popisujú príznaky ako obdobu rýchlo postupujúcej sklerózy multiplex. Ochorenie nie je liečiteľné a často má počas niekoľkých mesiacov smrteľný priebeh.

Diagnostika:

Poškodenie bielej hmoty je viditeľné na magnetickej rezonancii mozgu, prítomnosť vírusu v mozgovomiechovom moku môže byť potvrdená lumbálnou punkciou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *