Vyliec.sk > Liek > Twynsta

Twynsta

TwynstaTwynsta je kombinovaný liek, ktorý sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku. Patrí do skupiny hypotenzíva  a jeho účinné látky sú telmisartan (patrí medzi sartany) a amlodipín (patrí medzi blokátory kalciových kanálov).


Princíp lieku Twynsta

Telmisartan blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlakuAmlodipín má efekt na hladkú svalovinu ciev vrátane svaloviny srdcových vencovitých tepien. Látka svalovinu uvoľní, tým rozšíri priemer ciev a zníži odpor prúdiacej krvi.

Účinky obidvoch liečiv sa podieľajú na zabránení zužovania krvných ciev, takže dochádza k ich rozšíreniu, a tým k zníženiu krvného tlaku.

Využitie

Twynsta sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku. Hodí sa skôr u pacienta, ktorého krvný tlak je už pomocou liekov stabilizovaný, a my chceme znížiť množstvo užívaných tabliet. 

Neliečený vysoký krvný tlak môže poškodiť krvné cievy vo viacerých orgánoch, čo pre pacientov znamená riziko závažných príhod ako sú srdcový záchvat, srdcové alebo obličkové zlyhanie, náhla cievna mozgová príhoda alebo slepota.

Pred výskytom týchto poškodení zvyčajne nie sú žiadne príznaky vysokého krvného tlaku. Preto je dôležité pravidelné meranie krvného tlaku na zistenie, či je v normálnom rozsahu.

Podávanie

Twynsta nesmie byť užívaný bez odporúčania lekára. Preparát má viac foriem podľa aktuálneho obsahu oboch zlúčenín, najnižšia dávka je 40/5 miligramov (40mg telmisartanu + 5mg amlodipínu) a najsilnejší dávka je 80/10 miligramov (80mg telmisartanu + 10mg amlodipínu). Bežne používaná dávka je jedna tableta denne.

Tento liek sa môže užívať spolu s jedlom alebo bez jedla. Tablety sa prehltnú celé a zapijú sa dostatočným množstvom tekutiny. Pokiaľ je to možné, tablety sa užívajú v rovnakom čase každý deň, napríklad pri raňajkách.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Twynsta môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patria závraty, bolesti hlavy únava. Predávkovanie alebo kombinácia s inými liečivami na tlak môže spôsobiť jeho nadmerné zníženie.

Sartany majú efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. spironolaktón) môžu spôsobiť hyperkaliémiu. Blokátory kalciových kanálov môžu okrem toho spôsobiť opuchy dolných končatín. U citlivejších pacientov sa môžu vyskytnúť alergické reakcie, ktorej príznaky sú opuch tváre, úst alebo hrtanu, svrbenie a vyrážka.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú závažné problémy s pečeňou. Twynsta sa neodporúča podávať pacientom mladším ako 18 rokov a ženám počas tehotenstva (najmä počas 2. a 3. trimestra) alebo dojčenia.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov. Liek obsahuje alkoholický cukor – sorbitol, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.