Triquilar

TriquilarTriquilar je kombinovaný liek, ktorý sa používa na zabránenie otehotnenia. Patrí do skupiny hormonálne antikoncepčné lieky a jeho účinnými látkami sú etinylestradiol (patrí medzi syntetické estrogény) a levonorgestrel (patrí medzi syntetické gestagény).

Princíp lieku Triquilar


Pravidelné podávanie syntetického estrogénu a progesterónu (gestagénu) pôsobí komplexne na zníženie pravdepodobnosti počatia.

Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie (stav, kedy sa vajíčko uvoľní z vaječníkov, prechádza vajcovodom a takto pripravené čaká na oplodnenie) a na zmenu charakteru krčka sekrétu, ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.

Využitie

Základným dôvodom užívanie tohto preparátu je zabránenie neželanému otehotneniu. Preparát môže byť podávaný aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní.

Za vedľajší efekt sa považuje aj zníženie rizika výskytu rakoviny vaječníkov a rakoviny sliznice maternice.

Podávanie

Triquilar existuje vo forme tabliet a ich presné dávkovanie musí byť určené gynekológom, bez ktorého vedomia by sa liek nikdy nemal užívať.

Všeobecne povedané sa lieky tohto typu bežne užívajú v dávke 1 tableta denne v intervale 21 dní.

Po tomto období nasleduje 7 dňový interval, kedy sa preparát neužíva, a kedy sa dostaví menštruačné krvácanie. Tableta sa užíva každý deň približne v rovnakom čase a zapije sa potrebným množstvom vody.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Hormonálna antikoncepcia môže mať celý rad nevýhod a rizík. Medzi najčastejšie patria tráviace problémy (nevoľnosť, bolesť brucha), bolesti hlavydepresie bolesti prsníkov.

Medzi závažnejšie nežiaduce účinky patrí nepochybne hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia.

Hormonálna antikoncepcia môže byť preto smrteľne nebezpečná pre fajčiarky a pre ženy s vrodenými zrážanlivými stavmi (napr. Leidenská mutácia).

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú problémy s krvným obehom (trombóza, pľúcna embólia, infarkt myokardumozgová mŕtvicaangina pectoris), cukrovku s postihnutím ciev, ochorenie pečene, zhubný alebo nezhubný nádor pečene.

Triquilar nie je vhodný pre tehotné ženy a neodporúča sa dojčiacim ženám alebo pacientkam mladším ako 18 rokov. Liek obsahuje laktózu sacharózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú na ne precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button