Tagren

TagrenTagren je liek, ktorý sa používa na riedenie krvi. Patrí do skupiny antikoagulanciá a jeho účinnou zložkou je tiklopidín.

Princíp lieku Tagren


Tiklopidín patrí medzi tzv. antiagregačné lieky, účinkuje totiž na úrovni metabolizmu krvných doštičiek.

Narušuje receptory krvných doštičiek umiestnené na ich povrchu a tým znižuje ich schopnosť sa zhlukovať a vytvárať krvnú zrazeninu.

Využitie

Tagren sa používa na predchádzanie (prevenciu) upchatia ciev krvnými zrazeninami. Tiklopidín zvyčajne užívajú pacienti po cievnej mozgovej príhode a po tranzitórnom ischemickom ataku.

Tento liek sa tiež podáva pacientom po prekonanom srdcovom infarkte a pacientom s príznakmi ischemickej choroby srdcaanginy pectoris alebo ischemickej choroby dolných končatín

Používa sa aj ako prevencia proti upchatiu ciev u pacientov po operačných zákrokoch na tepnách srdca a končatín s následným zavedením dilatačných teliesok (stentov).

Prípravok je všeobecne vhodný skôr pre tých pacientov, u ktorých nejde použiť iné antiagregačné lieky, jedná sa teda o liek druhej voľby (kvôli príliš častým nežiaducim účinkom).

Tagren sa užíva samotný alebo v kombinácii s inými liekmi na riedenie krvi.

Podávanie

Dávkovanie záleží na ošetrujúcom lekárovi a dôvodu podania. Tagren sa vyrába v podobe tabliet o sile 250 miligramov a bežnou dávkou pre dospelého človeka sú 2 tablety denne. Bez odporúčania lekára sa nesmie liek užívať.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Podobne ako iné lieky na riedenie krvi aj tento liek zvyšuje riziko krvácavých stavoch vrátane krvácania z nosa, krvácania do tráviaceho traktu a krvácavých mozgových mŕtvic.

Medzi časté nežiaduce účinky patria aj tráviace ťažkosti (hnačka, nevoľnosť), bolesť hlavy, závrat, zvýšené pečeňové testy, zvýšená hladina cholesterolu a triglyceridov v krvi, ale aj nedostatok bielych krviniek či krvných doštičiek.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú ochorenie so zvýšenou krvácavosťou, poruchu krvného zrážania, nedostatok bielych krviniek, nedostatok krvných doštičiekporuchu funkcie pečene alebo žltačku.

Neodporúča sa pacientom, mladším ako 18 rokov a ženám počas tehotenstva alebo dojčenia.

Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button