Sivextro

SivextroSivextro je liek, ktorý sa používa v dermatológii na liečbu infekcií kože. Patrí do skupiny antibiotiká a jeho účinnou látkou je tedizolidfosfát.

Princíp lieku Sivextro


Tedizolidfosfát sa v bakteriálnych bunkách viaže na ribozómy a tým narúša tvorbu bakteriálnych bielkovín.

Zlúčenina zastavuje rast baktérií a tým ich zabíja. Liek účinkuje na celý rad baktérií ako sú napríklad stafylokoky, streptokoky a enterokoky.

Využitie

Liek sa bežne nepoužíva a obvykle je indikovaný ľuďom s ťažkými hnisavými infekciami kože (napr. impetigo, folikulitída, alebo karbunkul), ak sú spôsobené baktériami citlivými na dané antibiotikum.

Hnisavé kožné infekcie sú veľmi časté ochorenia, ktoré môžu postihnúť jedinca každého veku a niekedy môžu mať veľmi závažné komplikácie.

Preto by sme nemali podceniť túto skupinu ochorení, ale naopak ju liečiť liekmi ako je napríklad Sivextro.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky záleží na rozhodnutí ošetrujúceho lekára, bez ktorého vedomia nesmie byť liek aplikovaný.

Sivextro existuje vo forme prášku vo fľaštičke (o sile 200 mg) na prípravu vodného roztoku, ktorý sa podáva v podobe vnútrožilovej infúzie. Odporúčaná dávka pre dospelých pacientov je 200 mg raz denne po dobu 6 dní.

Okrem prášku existuje liek aj vo forme tabliet o sile 200 mg, a vtedy je denná dávka 1 tableta po dobu 6 dní. Tablety sa prehĺtajú celé a možno ich užívať s jedlom alebo nápojmi, alebo bez nich.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Sivextro môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Pre antibiotiká je charakteristické, že môžu spôsobovať celý rad nežiaducich účinkov. Napriek tomu je tento preparát väčšinou dobre znášaný.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patria tráviace ťažkosti (nevoľnosť, vracanie), bolesti hlavy, svrbenie po celom tele, únava a závraty.

Menej často môže liek spôsobiť aj hubové infekcie kože, úst a vagíny (afty), akné, žihľavku, návaly tepla, sčervenanie tváre alebo krku, absces, ale aj úzkosť, podráždenosť či ospalosť.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa prejavuje ako poruchy kože.

Nie je určený pre pacientov mladších ako 18 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button