Paramax Combi

Paramax CombiParamax Combi je liek ktorý patrí medzi lieky proti bolesti (analgetiká). Ide o kombinovaný preparát, ktorý obsahuje dve zlúčeniny – paracetamol a kofeín.

Princíp lieku Paramax Combi


Paracetamol je látka podobná nesteroidným protizápalovým liekom.

Nemá síce významný protizápalový účinok, ale účinne tlmí bolesť a znižuje vysokú teplotu.

Kofeín zlepšuje protibolestivý účinok paracetamolu a pôsobí stimulačne.

Použitie

Prípravok Paramax Combi je podávaný ako terapia proti bolesti, napríklad pri bolestiach hlavy vrátane migrény, u ortopedických bolestí (akútne záchvaty dny, zápaly šliach, bolesti kĺbov, bolesti chrbta, reumatoidná artritída, stavy po úrazoch, apod.), pri bolestivej menštruácii a pri bolesti zubov.

Podávanie

Tento liek je dostupný bez lekárskeho predpisu. Napriek tomu však musí pacient liek užívať pozorne, aby sa dosiahli čo najlepšie výsledky.

Paramax Combi sa vyrába v podobe tabliet o sile 500/65 miligramov (500 mg paracetamolu a 65 mg kofeínu) a bežná dávka pre dospelého človeka je 1 tableta pri ťažkostiach s maximom 4-6 tabliet denne.

Rozmedzie medzi užitím jednotlivých tabliet by malo byť viac ako štyri hodiny.

Dávku 2 tablety naraz môžu užívať deti a mladiství do 15 rokov a osoby s telesnou hmotnosťou nižšou ako 65 kg iba na odporúčanie lekára.

Nesmie sa prekročiť denná doporučená dávka 6 tabliet počas 24 hodín.

Preparát sa nesmie podávať deťom mladším ako 12 rokov. Daný preparát neovplyvňuje schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Paramax Combi kombinuje nežiaduce účinky svojich účinných látok, tj. paracetamolu a kofeínu.

Paracetamol môže poškodzovať pečeň, a preto by sa ľudia s chorou pečeňou mali pred nasadením prípravku dohovoriť o jeho vhodnosti a dávke s ošetrujúcim lekárom.

Z rovnakého dôvodu nesmie byť liek kombinovaný s alkoholom, pretože toxický efekt na pečeň sa výrazne zvyšuje. Možným dôsledkom môže byť zvýšenie pečeňových testov a teoreticky aj zlyhanie pečene.

Z menej častých nežiaducich účinkov sa objavujú tráviace ťažkosti (nevoľnosť, nechutenstvo a alergické reakcie).

Kvôli prítomnosti kofeínu môže Paramax Combi vyvolať nespavosť a búšenie srdca.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button