Paralen

ParalenParalen je liek, ktorý sa používa na liečbu bolesti, ale aj pri tlmení vysokých teplôt. Patrí do skupiny analgetiká, antipyretiká a jeho účinnou zložkou je paracetamol.

Princíp lieku Paralen


Paracetamol je látka, ktorá blokuje v organizme enzým zvaný cyklooxygenáza. Cyklooxygenáza je dôležitá pre správny priebeh zápalových reakciívnímanie bolesti a zvýšenie telesnej teploty.

Paracetamol má veľmi podobný účinok ako nesteroidné protizápalové lieky (NSPZL), ale vzhľadom na jeho mizivý protizápalový účinku ho k NSPZL neradíme.

Účinok na bolesť a vysokú teplotu je však u paracetamolu veľmi dobrý.

Využitie

Paralen sa využíva najmä na liečbu bolesti a je účinný aj pri tlmení vysokých teplôt. Užívame ho u bežných infekciách, pri chrípke, u bolestí chrbtakĺbov, pri bolestivej menštruácii, pri bolestiach hlavyzubov a pod.

V prípade úporných bolestí (napr. pri nádorovej bolesti) sa hodí do kombinácie s ďalšími liekmi a dochádza tak k vzájomnému zvýšeniu účinku.

Podávanie

Liek sa u dospelého človeka väčšinou podáva v dávke 1 tableta o sile 500 miligramov pri akútnych ťažkostiach s maximom cca 6-8 tabliet denne.

Tento liek existuje aj vo forme čapíkov a nápojov, no užívajú sa aj kombinované preparátov s ďalšími zlúčeninami – napr. s kofeínom (napr. Paralen Extra proti bolesti), s fenylefrínom (napr. Paralen Grip chrípka a kašeľ), pseudoefedrínom (napr. Paralen Plus). Pre deti je určený Paralen 100.

Liek je dostupný aj bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné preparáty môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Hlavnou nevýhodou paracetamolu je jeho škodlivosť na tkanivo pečene (odborne hepatotoxicita). V bežných odporúčaných dávkach sa nič nedeje, avšak väčšia dávka môže spôsobiť závažné poškodenie tkaniva pečene a akútne zlyhanie pečene.

Tento neblahý efekt paracetamolu sa výrazne zvyšuje pri požití alkoholu, preto by chorí nemali paracetamol s alkoholom kombinovať.

Na druhej strane je nutné uznať, že lieky obsahujúce paracetamol nemajú nežiaduce účinky typické pre lieky NSPZL, najmä zvýšenie rizika žalúdočného zápalu a žalúdočného vredu.

Paralen nesmú užívať pacienti, ktorí majú ťažké zlyhávanie pečene resp. ťažké ochorenie pečene (napr. cirhózu, zápal pečene) alebo ťažkú hemolytickú anémiu (málokrvnosť z rozpadu červených krviniek).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button