Panadol

PanadolPanadol je liek, ktorý sa používa na liečbu bolesti, ale aj pri tlmení vysokých teplôt. Patrí do skupiny analgetiká, antipyretiká a jeho účinnou zložkou je paracetamol.

Princíp lieku Panadol


Paracetamol je látka, ktorá blokuje v organizme enzým zvaný cyklooxygenáza. Cyklooxygenáza je dôležitá pre správny priebeh zápalových reakcií, vnímanie bolesti a zvýšenie telesnej teploty.

Paracetamol má veľmi podobný účinok ako nesteroidné protizápalové lieky (NSPZL), ale vzhľadom na jeho mizivý protizápalový účinku ho k NSPZL neradíme. Účinok na bolesť a vysokú teplotu je však u paracetamolu veľmi dobrý.

Využitie

Panadol sa využíva najmä na liečbu bolesti a je účinný aj pri tlmení vysokých teplôt.

Užívame ho u bežných infekciách, pri chrípke, u bolestí chrbta, kĺbov, pri bolestivej menštruácii, pri bolestiach hlavy, zubov a pod.

V prípade úporných bolestí (napr. pri nádorovej bolesti) sa hodí do kombinácie s ďalšími liekmi a dochádza tak k vzájomnému zvýšeniu účinku.

Podávanie

Liek sa u dospelého človeka väčšinou podáva v dávke 1 tableta o sile 500 miligramov pri akútnych ťažkostiach s maximom cca 6-8 tabliet denne.

Tento liek existuje aj vo forme suspenzie (Panadol Baby), no užívajú sa aj kombinované preparáty s ďalšími zlúčeninami – napr. s kofeínom (napr. Panadol Extra) a pseudoefedrínom (napr. Panadol Plus Grip).

Liek je dostupný aj bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné preparáty môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Hlavnou nevýhodou paracetamolu je jeho škodlivosť na tkanivo pečene (odborne hepatotoxicita). V bežných odporúčaných dávkach sa nič nedeje, avšak väčšia dávka môže spôsobiť závažné poškodenie tkaniva pečene a akútne zlyhanie pečene.

Tento neblahý efekt paracetamolu sa výrazne zvyšuje pri požití alkoholu, preto by chorí nemali paracetamol s alkoholom kombinovať.

Na druhej strane je nutné uznať, že lieky obsahujúce paracetamol nemajú nežiaduce účinky typické pre lieky NSPZL, najmä zvýšenie rizika žalúdočného zápalu a žalúdočného vredu.

Panadol nesmú užívať pacienti, ktorí majú žltačku, ťažké zlyhávanie pečene, cirhózu alebo ťažkú hemolytickú anémiu (málokrvnosť z rozpadu červených krviniek).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button