Melenor

MelenorMelenor je liek predpisovaný u ochorení kostí, ktorý patrí medzi bisfosfonáty. Jeho účinná látka je metabolit nátriumrizedronát.

Princíp


Nátriumrizendronát pôsobí v kostiach, kde tlmí aktivitu tzv. osteoklastov, čo sú bunky odbúravajúce kostnú hmotu.

Okrem toho alendronát zlepšuje mineralizáciu kostí. Vitamín D zlepšuje vstrebávanie vápnika v čreve a tiež je dôležitý pre mineralizáciu kostí.

Využitie

Melenor sa najčastejšie používa u stavov spojených s rednutím kostí.

Zrejme najčastejšou indikáciou je osteoporóza u žien po menopauze.

Podávanie

Liek sa vyrába v tabletkách o sile 35 miligramov.

Liek je treba obmedziť podľa odporúčania predpisujúceho lekára, bežná dávka je u dospelého človeka jedna tableta týždenne podávaná v rovnaký deň.

Nevýhody

Môže spôsobiť rôzne tráviace ťažkosti (nechutenstvo, nevoľnosť, zvracanie) a niekedy sa po užití objaví zvýšená teplota s bolesťami svalov, kostí a kĺbov.

U niektorých dlhodobejších používateľov sa objavili očné zápaly a vzácne aj alergické reakcie.

Tablety by sa mali po prehltnutí zapiť vodou, pretože môžu spôsobovať zápaly pažeráka. Relatívne zriedkavo sa pri užívaní bisfosfonátov môžu objaviť ložiskové kostné nekrózy (odumretie časti kostí).

V niektorých prípadoch môžu bisfosfonáty zaúčinkovať príliš silno a spôsobiť pokles vápnika v krvi so vznikom kŕčov a rôznych porúch rytmu srdca.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/melenor

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button