Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Larus

LarusLarus je liek, ktorý radíme medzi statíny. Statíny sú lieky na vysoký cholesterol. Patrí do skupiny hypolipidemiká a jeho účinnou zložkou je atorvastatín.

Princíp lieku Larus


Atorvastatín pomáha blokovať tvorbu cholesterolu v ľudskom tele tým, že znižuje jeho hladinu v krvi a bráni procesu aterosklerózy.

Využitie

Larus je najviac podávaný na liečbu vysokého cholesterolu. Okrem toho jeho využitie nájdeme aj na liečbu pacientov s ischemickou chorobou srdca vrátane angíny pectoris a stavov po infarktoch mozgových príhodách.

Taktiež je prospešný na liečbu ischemickej choroby dolných končatín.

Ak je pacient vo zvýšenom riziku vzniku srdcovej choroby, liek sa môže použiť na zníženie takéhoto rizika dokonca aj vtedy, keď je hladina cholesterolu v norme.

Podávanie

Larus sa vyrába v podobe tabliet o sile 10-40 miligramov a bežná dávka pre dospelého človeka je 20 miligramov denne.

U niektorých stavov môže byť táto dávka znížená alebo naopak zvýšená až na 80 miligramov denne.

Tablety sa majú prehltnúť celé a zapiť vodou a môžu sa užívať kedykoľvek počas dňa, spolu s jedlom alebo bez jedla. Pokúste sa však užívať tablety každý deň v rovnakom čase.

Užívanie lieku bez odporúčania lekára je zakázané. Počas liečby je nutné zamerať sa aj na štandardnú diétu, ktorej úlohou je zníženie cholesterolu. Viac o tejto diéte povie lekár, ktorý doporučuje tento typ liečby.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Larus môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie patria tráviace problémy (nevoľnosť, zápcha, hnačka, plynatosť) a bolesti hlavy.

Liek taktiež môže spôsobiť zvýšenie pečeňových testov, čo je charakteristické pre všetky lieky na vysoký cholesterol. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

U malého percenta pacientov môže ich užívanie vyvolať bolesti svalovsvalovú slabosť a vo vzácnych prípadoch aj nebezpečnú rabdomyolýzu.

Z toho dôvodu by po nasadení preparátu do liečby mali byť pacientovi s odstupom niekoľkých týždňov skontrolované pečeňové testy a koncentrácie kreatínkinázy (enzým uvoľňujúci sa pri poškodení svalov) v krvi. Ak sa po nasadení lieku objavia bolesti svalov, potom je nutné vyšetriť kreatínkinázu ihneď.

Liek nie je vhodný pre tehotné ani dojčiace ženy. Liečbu liekom Larus môžu podstúpiť iba pacienti, ktorí dosiahli hranicu 4 rokov. Liek nesmú užívať pacienti s aktívnym ochorením pečene.

Počas liečby je nutné vyhýbať sa konzumácii väčšieho množstva alkoholu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button