Kaletra

KaletraKaletra je kombinovaný liek, ktorý sa podáva pacientom s niektorými formami HIV infekcie. Patrí do skupiny chemoterapeutiká a jeho účinnými zložkami sú lopinavir a ritonavir.

Princíp lieku Kaletra


Lopinavir blokuje enzýmy (proteázy) HIV vírusu a to spôsobuje vznik nezrelých a neinfekčných vírusových častíc.

Ritonavir má pomocný efekt, blokuje rozklad lopinaviru v organizme a tým výrazne zlepšuje jeho efekt.

Využitie

Preparát Kaletra sa podáva pacientom s niektorými formami HIV infekcie. Liek býva súčasťou komplexných terapeutických režimov v kombinácii s ďalšími liekmi.

HIV infekcia napáda biele krvinky a tým spôsobuje zníženie ich počtu. Ako klesá hladina týchto lymfocytov v krvi, znižuje sa obranyschopnosť organizmu.

Bez liečby od chvíle kedy nákaza vypukne, prežíva človek najdlhšie 10-15 rokov.

Podávanie

Kaletra sa vyrába v podobe tabliet o sile 100/25200/50 miligramov (100-200 mg lopinaviru a 25-50 mg ritonaviru) a bežná dávka pre dospelého človeka sú 2 tablety o sile 200./50 mg denne (každých 12 hodín). Je dôležité, aby sa tablety prehltli vcelku, bez hryzenia, lámania alebo drvenia. Liek sa môže užívať s jedlom alebo bez jedla

Okrem tabliet existuje liek aj v podobe roztoku určeného na vypitie.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Kaletra môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patria tráviace problémy (hnačka, nevoľnosť, vracanie, znížená chuť do jedla, bolesť brucha) a infekcie horných dýchacích ciest.

Menej časté sú zápal pankreasuopuch alebo zápal žalúdka, tenkého a hrubého čreva. Ďalej sa u pacienta môžu objaviť kožné problémy (vyrážka, ekzém), závratťažkosti so spánkom, a niekedy aj únava.

Počas liečby infekcie HIV môže dôjsť k zvýšeniu telesnej hmotnosti a hladín lipidov či glukózy v krvi.

Toto čiastočne súvisí so zlepšeným zdravotným stavom a so životným štýlom a v prípade hladín lipidov v krvi to niekedy súvisí so samotnými liekmi proti infekcii HIV.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú žihľavka a zápal v ústach;

Kaletra nesmú užívať pacienti, ktorí majú ťažké poškodenie pečene. Okrem toho nie je vhodný pre deti mladšie ako 2 roky a pre tehotné ženy. Liek sa neodporúča dojčiacim matkám.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button