Ibucan

IbucanIbucan je liek zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSAID). Iný názov pre ne sú nesteroidné antiflogistiká alebo nesteroidné antireumatiká. Jedná sa bezkonkurenčne o jedny z najpredpisovanejších a najpoužívanejších liečiv. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina ibuprofén.


Ibucan a jeho princíp

Ibuprofén pomáha v organizme tlmiť enzým zvaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti. Z tohto dôvodu pôsobí liek protizápalovo, tlmí bolesť a znižuje horúčku (ide teda o tzv. antipyretikum).

Využitie

Ibucan využívame najmä na liečbu bolesti. Použiť ho môžeme u ortopedických bolestí (akútne záchvaty dny, zápaly šliach, bolesti kĺbov, bolesti chrbta, reumatoidná artritída, stavy po úrazoch a pod), pri bolestiach hlavy, pri migrénach, bolestivej menštruácii a pri bolestiach zubov. K zosilneniu efektu je možné ho kombinovať s inými liekmi na bolesť.

Podávanie

Liek je určený na perorálne podanie a iba na krátkodobé užívanie. Ibucan existuje v podobe mäkkých kapsúl o sile 400 miligramov. Odporúčaná dávka pre dospelých je cca 400 miligramov prípravku 3x denne.

Ak je liek nutné užívať dlhšie ako 4 dni u bolesti alebo 3 dni pri horúčke, alebo ak sa symptómy zhoršia, pacient sa má poradiť s lekárom.

Ak pacient pociťuje mierne zažívacie ťažkosti, odporúča sa užívať tento liek s jedlom či mliekom na prevenciu gastrointestinálnych problémov. Výskyt nežiaducich účinkov možno minimalizovať podávaním najnižšej účinnej dávky počas najkratšej doby potrebnej na potlačenie príznakov ochorenia

Nevýhody

U nasledujúcich nežiaducich účinkov je potrebné mať na pamäti, že sú prevažne závislé od dávky a vykazujú značnú interindividuálnu variabilitu. Najčastejšie pozorované nežiaduce účinky sú gastrointestinálne.

Môžu sa objaviť peptické vredy, perforácia alebo gastrointestinálne krvácanie, niekedy fatálne, najmä u starších osôb. Po podaní bola zaznamenaná nauzea, zvracanie, nadúvanie, zápcha, dyspepsia, bolesť brucha, meléna, vracanie krvi, ulcerózna stomatitída, exacerbácia kolitídy a Chrohnovej choroby . Menej často bola pozorovaná gastritída. V spojitosti s liečbou NSAID bol hlásený edém, hypertenzia a srdcové zlyhanie

Hlásené boli reakcie z precitlivenosti, ktoré môžu zahŕňať: anafylaxiu a nešpecifické alergické reakcie, respiračné prejavy ako bronchospazmus, astma, zhoršenie astmy alebo dýchavičnosť, rôzne kožné reakcie, napr. vzácne exfolitatívne a bulózne dermatózy (vrátane toxickej epidermálnej nekrolýzy a erythema multiforme), angioedém, svrbenie a žihľavka.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.