Humira

HumiraHumira je liek, ktorý sa používa najmä v reumatológii a gastroenterológii. Jeho využitie nájdeme pri terapii ťažších foriem niektorých autoimunitných chorôb. Patrí do skupiny imunopreparáty a jeho účinnou zložkou je adalimumab.

Princíp lieku Humira


Adalimumab spadá do problematiky biologickej terapie. Jedná sa o rekombinantúj monoklonálnu protilátku proti TNF-alfa (tumor nekrotizujúci faktor alfa).

Protilátka sa viaže na TNF a vyradí jeho funkcie.

Vzhľadom k faktu, že TNF má dôležité miesto v imunitnom systéme, dôjde vplyvom adalimumabu k utlmeniu imunity a oslabenie zápalových procesov v tele.

Využitie

Humira je s obľubou využívaná v terapii ťažších foriem niektorých autoimunitných chorôb ako je napríklad reumatoidná artritída, Bechterevova choroba, lupienka, psoriatická artritída, Crohnova choroba a ulcerózna kolitída.

Tento liek sa samozrejme nepodáva rutinne u každého pacienta so spomínanými chorobami. Liečba týmto liekom patrí výhradne do rúk špecializovaných zdravotníckych centier.

Podávanie

Humira sa vyrába v podobe roztoku určeného na injekčnú aplikáciu. Liek sa podáva v podobe podkožných injekcií a dávka pre daného pacienta je prísne individuálna (závisí od zdravotného stavu pacienta, hmotnosti, konkrétnej indikácie podávania a ďalších faktoroch). Aplikácia bez presného odporúčanie lekára je pochopiteľne prísne zakázaná.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis s obmedzením predpisovania.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Humira môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek spôsobuje značné množstvo nežiaducich účinkov, ostatne aj to je jeden z dôvodov, prečo liečba patrí do kompetencie špecializovaných centier.

Medzi najčastejšie patria tráviace problémy (bolesť brucha, nevoľnosť, vracanie), bolesť hlavy, vyrážka a bolesť svalov. Taktiež liek spôsobuje príznaky postihnutia centrálneho nervového systému, zvýšenie pečeňových testov a nežiaducich zmien v krvnom obraze.

Liek oslabuje imunitný systém, a preto je u liečených pacientov vyšší výskyt infekcií dýchacej sústavy (vrátane prechladnutia, nádchy, infekcie dutín, zápalu pľúc) a vyššie riziko niektorých nádorov (najmä lymfómov).

Počas liečby sa môžu objaviť alergické reakcie vrátane tých závažných (anafylaktický šok, ťažké celotelové kožné reakcie).

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú ťažkú infekciu (vrátane aktívnej tuberkulózy) alebo stredne ťažké až ťažké srdcové zlyhanie.

Humira nie je vhodný pre deti, ktoré sú mladšie ako 2 roky.

Neodporúča sa užívať ženám počas tehotenstva alebo dojčenia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button