Grandaxin

GrandaxinGrandaxin je liek zo skupiny benzodiazepínov a jeho účinnú zlúčeninou je zlúčenina tofizopam.

Princíp lieku Grandaxin


Tofizopam ovplyvňuje rovnováhu medzi neurotransmitermi, čo sú chemické zlúčeniny riadiace šírenia vzruchov medzi nervovými bunkami v mozgu.

Tým sa vysvetľuje upokojujúci a svalstvo uvoľňujúci účinok lieku.

Použitie

Grandaxin je používaný pri úzkostných stavoch spojených s nervozitou a pri úzkostiach.

Z vyložene psychiatrických stavov ho možno užiť pri panickej poruche a fóbií, ďalej je možné ho podať pacientom s nepokojom pri odvykaní alkoholu a u ľudí trpiacich delíriom.

Liek ľahko tlmí nervový systém a upokojuje. Oproti väčšine ostatných benzodiazepínov nemáva liek väčšinou silný tlmivý efekt a neuspává (naopak mnohokrát pôsobí paradoxne ľahko stimulačne).

Podávanie

Záleží vždy na odporúčaní ošetrujúceho lekára, bez ktorého vedomia by sa liek nemal užívať.

Odporúčaná dávka pre dospelých je 1 až 2 tablety jeden – až trikrát denne (50 – 300 mg denne). Pre príležitostnú liečbu sa odporúča 1 – 2 tablety.

Celková dávka vo väčšine prípadov nepresahuje 3 tablety denne. Vzhľadom na dobrú znášanlivosť a účinok bez vplyvu na bdelosť, liečbu možno začať aj najvyššou potrebnou dávkou.

Daný liek nie je určený pre pacientov mladších ako 18 rokov. Počas liečby preparátom je vhodné sa vyhýbať konzumácii alkoholických nápojov.

Grandaxin sa nemá užívať počas dojčenia, pretože sa účinná látka vylučuje do materského mlieka. 

Aj napriek tomu, že tento liek väčšinou nespôsobuje ospalosť a únavu, na začiatku liečby nie je vhodné aby pacient viedol motorové vozidlá a obsluhoval stroje, pokiaľ nevie, ako tento liek ovplyvňuje jeho schopnosť vykonávať tieto činnosti.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Grandaxin môže spôsobiť tráviace ťažkosti, sucho v ústach a poruchy spánku.

Zásadne sa neodporúča kombinovať Grandaxin s alkoholom (a ďalšími návykovými látkami), ktorý môže jeho účinky nepredvídateľne meniť, a ďalej sa neodporúča podávanie benzodiazepínov pacientom s ťažkou myasténiou.

Pri užívaní lieku sa môžu vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky: strata chuti do jedla, zápcha, plynatosť, nevoľnosť, zvracanie, bolesť hlavy, napätie, nespavosť, podráždenosť, nepokoj, vyrážka, kožná vyrážka šarlachového typu, svrbenie, svalové napätie, bolesť svalov, ťažkosti s dýchaním.

Veľmi zriedkavo sa môže vyskytnúť napr. žltačka, zmätenosť alebo vyvolanie záchvatu u epileptických pacientov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button