Folgan

FolganFolgan je kombinovaný liek, ktorý sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku. Patrí do skupiny hypotenzíva  a jeho účinné látky sú olmesartan medoximil (patrí medzi sartany) a amlodipín (patrí medzi blokátory kalciových kanálov).

Princíp lieku Folgan


Olmesartan medoxomil znižuje krvný tlak rozširovaním krvných ciev. Amlodipín zabraňuje prenikaniu vápnika do steny krvnej cievy, čím zabraňuje zúženiu krvných ciev, a tým dochádza aj k znižovaniu krvného tlaku.

Účinky obidvoch liečiv sa podieľajú na zabránení zužovania krvných ciev, takže dochádza k ich rozšíreniu, a tým k zníženiu krvného tlaku.

Využitie

Folgan sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku u pacientov, ktorých krvný tlak nie je dostatočne kontrolovaný olmesartanom medoxomilom alebo amlodipínom podávanými samostatne.

Podávanie

Liek Folgan sa nesmie používať bez odporúčania lekára. Liek má viac foriem podľa aktuálneho obsahu dvoch zlúčenín, najnižšia dávka je 20/5 miligramov (20 mg olmesartanu a 5 mg amlodipínu) a najsilnejšia dávka je 40/10 miligramov (40 mg olmesartanu a 10 mg amlodipínu). Bežne užívaná dávka je jedna tableta denne.

Tento liek sa môže užívať spolu s jedlom alebo bez jedla. Tablety sa prehltnú celé a zapijú sa dostatočným množstvom tekutiny.

Pokiaľ je to možné, tablety sa užívajú v rovnakom čase každý deň, napríklad pri raňajkách.

Taktiež existuje aj liek Folgan HCT, v ktorom je ešte prítomné diuretikum (hydrochlorotiazid), ktoré má zvýšiť silu lieku.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patria závraty, bolesti hlavy únava.

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liečivami na tlak môže spôsobiť jeho nadmerné zníženie.

Sartany majú efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. Verospiron) môžu spôsobiť hyperkaliémiu.

Blokátory kalciových kanálov môžu okrem toho spôsobiť opuchy dolných končatín. U citlivejších pacientov sa môžu vyskytnúť alergické reakcie, ktorej príznaky sú opuch tváre, úst alebo hrtanu, svrbenie a vyrážka.

Folgan nesmú užívať pacienti, ktorí majú cukrovku alebo poruchu funkcie obličiek a užívajú liek na zníženie krvného tlaku obsahujúci aliskirén.

Taktiež nie je vhodný pre pacientov, ktorí majú veľmi nízky krvný tlak, aortálnu stenózu, závažné problémy s pečeňou ako je porucha alebo blokovanie vylučovania žlče zo žlčníka (napr. žlčníkové kamene), žltačku (žltnutie pokožky a očných bielkov), nízky srdcový výdaj (spôsobuje dýchavičnosť alebo periférne opuchy dolných končatín) po prekonaní srdcového infarktu.

Liek sa neodporúča podávať pacientom mladším ako 18 rokov a ženám počas tehotenstva (najmä počas 2. a 3. trimestra) alebo dojčenia.

Počas liečby vysokého krvného tlaku môže pacient pociťovať ospalosť, nevoľnosť, závrat alebo bolesť hlavy.

Ak k tomu dôjde, pacient nesmie viesť vozidlo ani obsluhovať stroje, kým príznaky nevymiznú.

Pacienti užívajúci Folgan nemajú konzumovať grapefruity a grapefruitovú šťavu, ktoré môžu viesť ku zvýšeniu hladiny amlodipínu v krvi a spôsobiť tak neočakávané zníženie krvného tlaku.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button