Eucreas

EucreasEucreas je kombinovaný liek, ktorý sa používa na liečbu cukrovky. Patrí do skupiny perorálne antidiabetiká a jeho účinné látky sú vildagliptin a metformín.

Princíp lieku Eucreas


Obe liečivá, vildagliptín a metformín, pomáhajú upraviť hladinu cukru v krvi. Účinkom liečiva vildagliptín podžalúdková žľaza vytvára viac inzulínu a menej glukagónu.

Liečivo metformín pomáha telu, aby lepšie využívalo inzulín.

Preukázalo sa, že tento liek znižuje cukor v krvi, čo môže pomôcť zabrániť komplikáciám cukrovky.

Využitie

Eucreas má využitie v liečbe cukrovky 2. typu. Cukrovka 2. typu vzniká, keď telo netvorí dostatočné množstvo inzulínu alebo keď inzulín vytvorený v tele nepôsobí tak dobre, ako by mal.

Cukrovka sa môže vyvinúť aj vtedy, ak telo vytvára priveľa glukagónu.

Ide už o drahší preparát, ktorý nebýva predpisovaný ako liek prvej voľby.

Volíme ho tam, kde metformín sám o sebe nie je dostatočne účinný, alebo u pacienta užívajúceho vildagliptín a metformín v dvoch rôznych tabletách (napr. Galvus a Metfogamma) a chceme mu užívanie liekov zjednodušiť ich zlúčením do jednej tablety.

Eucreas sa môže využiť v kombinácii s inými perorálnymi antidiabetikami alebo inzulínom.

Podávanie

Dávkovanie záleží na odporúčaní lekára (diabetológa). Dávka sa má určiť individuálne na základe súčasného režimu liečby, účinnosti a znášanlivosti.

Liečba sa môže začať v dávke 1 tableta 2x denne (užitá ráno a večer), neskôr je dávka 2 tablety denne, ktorá sa nesmie prekročiť.

Celková denná dávka vildagliptinu by nemala prekročiť 100 miligramov a dávka metformínu sa obvykle pohybuje okolo 1500-2000 miligramov denne.

Tablety sa užívajú v pravidelných časových odstupoch, vcelku a zapíjajú sa pohárom vody. Liek sa užíva s jedlom alebo krátko po jedle. Počas liečby je potrebné dodržiavať diétne a režimové opatrenia.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Eucreas môže spôsobiť nežiaduce účinky a medzi najčastejšie patria tráviace ťažkosti  ako sú strata chuti do jedla, vracanie, hnačka, bolesť brucha a plynatosť.

Medzi menej časté patria závraty a bolesť hlavy. V kombinácii s inými antidiabetikami alebo inzulínom sa môže objaviť hypoglykémia.

Taktiež nie je vylúčený vznik zriedkavej alergickej reakcie (angioedém), ktorej príznaky sú opuch tváre, jazyka alebo hrdla, ťažkosti pri prehĺtaní, ťažkosti s dýchaním, náhly vznik vyrážok alebo žihľavky.

Liek nesmú užívať pacienti majúci závažné komplikácie cukrovky (napr. diabetickú ketoacidózu), zlyhávanie srdca alebo u pacienta, ktorý prekonal srdcový infarkt.

Použitie preparátu u pacientov s akútnym alebo chronickým zlyhaním obličiek môže vyvolať nebezpečný stav známy ako laktátová acidóza s rozvratom vnútorného prostredia, ktorý môže chorého usmrtiť.

Liek nie je vhodný pre pacientov mladších ako 18 rokov a pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Počas liečby Eucreasom je nutné vyhýbať sa pitiu alkoholu, pretože alkohol môže zvýšiť riziko laktátovej acidózy.

Počas liečby sa môže vyskytnúť závrat, čo je potrebné vziať do úvahy pred vedením vozidla alebo obsluhou strojov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button