Climara

ClimaraClimara je liek, ktorý sa používa na zmiernenie ťažkostí pri menopauze. Patrí do skupiny hormóny a jeho účinnou látkou je estradiol, ktorý patrí medzi syntetické estrogény.

Princíp lieku Climara


Pravidelné uvoľňovanie syntetického estrogénu do organizmu pôsobí komplexne na organizmus ženy a môže nahradiť nedostatok prirodzene vyrábaného estrogénu v jej tele.

Estradiol predchádza vzniku príznakov ako sú návaly tepla, potenie, poruchy spánku, nervozita, podráždenosť, závraty, bolesti hlavy rovnako tak ako mimovoľný odchod moču, pošvová suchosť a pálenie a bolesť pri sexuálnom styku.

Využitie

Climara je indikovaný u žien po menopauze, ktoré majú výrazné ťažkosti pri prechode v dôsledku poklesu tvorby estrogénov v organizme.

Hoci pokles tvorby estrogénov vo vaječníkoch je prirodzený, je často príčinou rôznych ťažkostí, spojených s postupnou stratou hormónov tvorených vaječníkmi.

Strata týchto hormónov navyše môže u niektorých žien viesť k zoslabeniu kostí (postmenopauzálna osteoporóza), a preto sa môže liek používať aj ako prevencia osteoporózy.

Podávanie

Climara existuje vo forme kožných náplastí, z ktorých sa účinná látka postupne uvoľňuje. Bežná dávka je 1 náplasť 1x týždenne aplikovaná vždy v rovnaký deň.

Každý štvrtý týždeň sa náplasť nenalepuje a v tejto dobe sa objaví menštruačné krvácanie. Liečba by pokiaľ možno mala trvať čo najkratšie a dávka preparátu by mala byť čo najnižšia.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Climara môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek môže spôsobiť nepríjemné pocity v prsiach a niekedy aj gynekologické špinenie (krvácanie).

Vzhľadom k lokálnej aplikácii lieku sa môže objaviť podráždenie, vyrážky a svrbenie kože v mieste nalepenej náplasti.

Našťastie vzácne, však závažné, je zvýšené riziko tromboembolických komplikácií (hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia).

Okrem toho je vyššie riziko aj vzniku niektorých nádorov (napr. rakovina prsníka a rakovina maternice).

Liek nesmú užívať pacientky, ktoré majú vaginálne krvácanie neznámej príčinyrakovinu prsníkanádor pečenetrombózu, pľúcnu embóliu, porfýriu, ale aj pacientky, ktoré mali v poslednom čase srdcovú príhodu alebo mŕtvicu.

Okrem toho tento prípravok nie je určený pre dojčiace a tehotné ženy, tak isto ani pre pacientky mladšie ako 18 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button