Ceftazidim

CeftazidimCeftazidim patrí medzi antibiotiká, ktoré možno zaradiť do skupiny cefalosporíny 3. generácie. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina ceftazidím.

Princíp lieku Ceftazidim


Ceftazidím narúša schopnosť bakteriálnych buniek vytvárať bunkovú stenu, ktorá ich chráni pred okolím a tým ich priamo zabíja.

Veľkou výhodou je široké spektrum účinku, liek hubí veľké množstvo typov baktérií.

Využitie

Liek Ceftazidim sa podáva skôr na liečbu ťažších infekcií u hospitalizovaných pacientov.

Preparát môže byť podávaný pri komplikovaných močových infekciách vrátane zápalu obličiek, pri zápale pľúc, u ťažkých infekciách v oblasti stredného ucha, pri komplikovaných hnisavých infekciách kože, u vnútrobrušných infekcií vrátane gynekologických zápalov a pri nebezpečných bakteriálnych zápalov mozgových blán.

U pacientov s oslabeným imunitným systémom je niekedy nevyhnutné podať v kombinácii s ceftazidímom ďalšie antibiotikum.

Podávanie

Dávka, ktorú pacientovi odporučuje lekár, závisí od infekcie, ktorou pacient trpí a jej závažnosti. Dávka tiež závisí od veku, telesnej hmotnosti a od toho, ako dobre fungujú obličky pacienta.

Ceftazidím existuje vo forme prášku o sile 1-2 gramy na prípravu vodného roztoku, ktorý sa podáva v podobe pomalej injekcie alebo intravenóznej infúzie.

Celková denná dávka pre dospelého človeka sú 1-2 gramy 2x denne po 12 hodinách. U ťažkých infekcií môže byť dávka ďalej navýšená až na 6 gramov denne (2 gramy každých 8 hodín).

Pri závažných infekciách a u pacientov s mimoriadnym rizikom infekcií z dôvodu nízkeho počtu bielych krviniek je zvyčajná dávka 2 g trikrát denne alebo 3 g dvakrát denne.

U pacienta sa v prípade predávkovania môžu objaviť bolesť a opuch v mieste vpichu, závrat, mravčenie, bolesti hlavy, kŕče, ochorenie mozgu a stratu vedomia.

Nevýhody

Ceftazidím je u väčšine pacientov dobre znášaný, niekedy sa objavia vedľajšie účinky ako sú tráviace ťažkosti (hnačka) alebo menej závažné alergické reakcie.

Taktiež sa môžu pacientovi objaviť kožné vyrážky či žihľavka. Nie je vylúčené, že pacient môže mať problémy s krvou, vrátane vysokých počtov niektorých bielych krviniek a krvných doštičiek.

Obsah penicilínu v lieku môže u alergických pacientoch vyvolať rôzne nežiaduce alergie. Preto je potrebné opatrne zaobchádzať s podávaním tohto lieku.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button