Cefotaxime

CefotaximeCefotaxime je liek patriaci medzi antibiotiká, ktoré možno zaradiť do skupiny cefalosporíny 3. generácie. Účinnou zložkou preparátu je cefotaxim.

Princíp lieku Cefotaxime


Cefotaxim je výnimočný tým, že narúša schopnosť bakteriálnych buniek (spôsobujúce infekcie) vytvárať bunkovú stenu, ktorá ich chráni pred okolím a tým ich priamo zabíja.

Využitie

Preparát Cefotaxime sa bežne nepoužíva. Predpisuje sa pri infekciách dýchacích ciest (vrátane zápalu pľúc), pri urogenitálnej infekcii (infekcie močových ciest a pohlavných orgánov, ale aj zápal obličiek), pri vnútrobrušných infekciách vrátane peritonitídy (zápal pobrušnice), pri infekcii kostí a kĺbov ale aj pri infekcii kože a mäkkých tkanív.

Okrem týchto infekcií má využitie aj na liečbu septikémie, bakterémie (prítomnosť baktérií v krvi), endokarditíde (zápal vnútrosrdcia) a meningitíde (zápal mozgových blán).

Podávanie

Cefotaxime existuje iba vo forme prášku o sile 1000 mg na prípravu vodného roztoku, ktorý sa podáva v podobe pomalej injekcie alebo intravenóznej infúzie.

Dávkovanie závisí od závažnosti infekcie, citlivosti vyvolávajúceho mikroorganizmu a stavu pacienta. Celková denná dávka pre dospelého človeka je bežne 1 gram 2x denne po 12 hodinách.

Roztok sa aplikuje pomaly 3 – 5 minút hlboko do sedacieho svalu. U ťažkých infekciách môže byť dávka ďalej navýšená až na 3-6 gramov denne.

Počas liečby a 72 hodín po poslednej injekcii cefotaximu je potrebné nepiť alkoholické nápoje.

Cefotaxim sa vylučuje do materského mlieka v nízkych koncentráciach a môže spôsobiť hnačku, osídlenie kvasinkovými plesňami a precitlivelosť.

Z toho dôvodu by sa liek nemal používať počas dojčenia a lekár rozhodne, či sa preruší dojčenie alebo liečba.

Nevýhody

Cefotaxime je väčšinou dobre znášaný, najčastejšie dochádza k bolesti v mieste vpichu injekcie.

Niekedy sa objavia tráviace ťažkosti (hnačka) alebo menej závažné alergické reakcie.

Okrem toho sa u niektorých pacientoch môžu objaviť príznaky leukopénie (znížený počet bielych krviniek), trombocytopénie (veľmi nízky počet krvných doštičiek, niekedy spájaný s krvácaním). Taktiež môže dôjsť k horúčke, k zníženej funkcii obličiek a niekedy ku kŕčom, svrbeniu a kožným vyrážkam.

Mali by sme byť napokon opatrní s podávaním cefalosporínových antibiotík pacientom alergických na penicilín – čo môže spôsobiť nežiaduce alergie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button