Broxio

BroxioBroxio je liek, ktorý sa používa na liečbu ochorení dýchacích ciest. Patrí do skupiny expektoranciá, mukolytiká a jeho účinnou látkou je ambroxol.


Princíp lieku Broxio

Účinná zlúčenina lieku zvyšuje sekréciu hlienu v dýchacích cestách, rozpúšťa hlien a umožní jeho vykašliavanie.

Využitie

Broxio sa používa na liečbu vlhkého (produktívneho) kašľa. Vlhký (produktívny) kašeľ je spojený s poruchami pľúc (napr. zápal pľúc) a priedušiek (napr. zápal priedušiek) pri nadmernej tvorbe hlienu. Okrem toho sa podáva aj pri cystickej fibróze a pri komplikáciách bronchiektázií.

Podávanie

Broxio sa vyrába v podobe vodného roztoku, ktorý sa pije. Roztok má dve formy podľa koncentrácie a to 15/5 alebo 30/5 ml.

Odporúčaná dávka pre dospelých a dospievajúcich starších ako 12 rokov počas prvých 2 až 3 dní  je 5 mililitrov silnejšieho roztoku 3x denne. Potom sa má užívať už len 2x denne. U dospelých sa v prípade potreby dávka môže zvýšiť na 10 ml 2x denne.

Pre deti vo veku od 6 do 12 rokov je bežná dávka 5 mililitrov slabšieho roztoku 2 až 3x denne.

Liek sa odporúča užívať po jedle a to pomocou ústnej striekačky, ktorá je súčasťou balenia lieku. Po užití lieku sa odporúča vypiť pohár vody a veľké množstvo tekutín treba piť počas celého dňa. Bez odporúčania lekára sa liek nemá užívať dlhšie ako 5 dní.

Liek je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné preparáty môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Broxio má len minimum nežiaducich účinkov, nemal by sa však podávať večer, pretože rozpustenie hlienov vyvolá vlhký kašeľ, ktorý by chorého v noci zbytočne vysiloval. Liek najčastejšie spôsobuje nevoľnosť, zmeny chuti a necitlivosť úst alebo hrdla. Okrem toho môže niekdy vyvolať aj vracanie, sucho v ústach, hnačku, poruchu trávenia a bolesti brucha.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik zriedkavej alergickej reakcie, ktorej príznaky môžu byť kožné vyrážky, svrbenie kožežihľavkadýchavičnosť, opuch tváre, jazyka alebo hltana, niekedy aj zmeny srdcového rytmu či pokles krvného tlaku.

Liek nie je určený pre deti mladšie ako 6 rokov a neodporúča sa ženám počas tehotenstva alebo dojčenia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.