Vyliec.sk > Liek > Bicamal

Bicamal

BicamalBicamal patrí medzi tzv. antiandrogény a jeho účinnou látkou je zlúčenina bikalutamid.


Princíp lieku Bicamal

Bikalutamid je antiandrogén, viaže sa na receptory pre androgény (mužské pohlavné hormóny) a blokuje ich efekt. To má veľký význam u rakoviny prostaty, kde mužské pohlavné hormóny zrýchľujú množenie nádorových buniek. Antiandrogény blokujú práve tento účinok.

Použitie

Daný preparát je používaný u dospelých mužov na liečbu rakoviny predstojnej žľazy (prostaty). Preparát možno podávať samostatne, alebo v kombinácii s inými metódami znižujúcimi hladinu mužských pohlavných hormónov v tele (lieková alebo chirurgická kastrácia).

Podávanie

Bicamal sa vyrába vo forme tabliet o sile 50 miligramov. Mal by byť užívaný striktne podľa odporúčania predpisujúceho urológa, pričom bežná dávka pre dospelého muža je 50-150 miligramov denne. Je dôležité užívať tabletu vždy v rovnakom čase (obvykle ráno alebo večer). Tablety sa majú prehltnúť celé a zapiť vodou. Ženy daný preparát nesmú užívať.

Nie je pravdepodobné, že by daný liek mg ovplyvňoval pacientovu schopnosť viesť vozidlo alebo obsluhovať stroje. Niektoré osoby sa však pri jeho užívaní môžu cítiť ospalé alebo mať závraty. Ak sa to stane, musí byť pacient pri vykonávaní podobných úkonov opatrný. Deti a adolescenti mladší ako 18 rokov nesmú preparát užívať.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Niektorí muži sa sťažujú na zväčšenú citlivosť prsníkov, zväčšenie prsníkov, vyrážky, nevoľnosti a bolesti brucha, stratu libida a narušenie sexuálnej aktivity, zmeny nálad, depresie, nechutenstvo, gynekomastia, ospalosť, návaly horúčavy, zápcha, hematúria, bolesť na hrudníku, edém a pod. Zriedkavo boli popisované závažnejšie alergické reakcie (žihľavka, opuchy) a poškodenie funkcie pečene.

Medzi časté vedľajšie účinky patrí napr. anémia, anorexia, znížené libido, dyspepsia, plynatosť, zvýšené hladiny pečeňových testovžltačka, alopécia, suchá pokožka, svrbenie, vyrážka, zvýšená telesná hmotnosť, impotencia.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Preparát je potrebné uchovávať mimo dosahu detí. Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie. Bicamal sa nesmie používať po uplynutí doby expirácie uvedenej na obale.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.