Archifar

ArchifarArchifar je antibiotikum zo skupiny karbapenémy a jeho účinnou látkou je zlúčenina meropeném.

Princíp lieku Archifar


Meropeném blokuje baktériám schopnosť tvorby ich bunkovej steny a tým pomáha ničiť bakteriálnej bunky.

Využitie

Archifar sa v žiadnom prípade nesmie používať u bežných infekciách. Jedná sa o totiž veľmi účinné antibiotikum a nadmerné používanie by mohlo viesť k vzniku bakteriálnej odolnosti.

Karbapenémy predstavujú poslednú líniu obrany proti bakteriálnym infekciám a o ňu nesmieme prísť.

Archifar možno využiť pri infekcii postihujúcej pľúca (zápal pľúc), infekcii močových ciest, infekcii v brušnej dutine alebo pri náhlom výskyte bakteriálnej infekcie mozgu (meningitída).

U žien je používaný aj pri infekcii počas alebo po pôrode. Taktiež jeho využitie nájdeme aj pri liečbe komplikovanej infekcii kože a mäkkých tkanív.

Liek sa môže používať aj na liečbu neutropenických pacientov s horúčkou, ktorá je pravdepodobne dôsledkom bakteriálnej infekcie.

Podávanie

Záleží na odporúčaní ošetrujúceho lekára, bez ktorého vedomia liek nesmie byť podaný. Archifar sa vyrába v podobe prášku (existujú balenie o sile 500 miligramov a 1 gram), z ktorého po rozpustení vzniká roztok určený na intravenózne podanie (infúzia), v niektorých prípadoch pomocou injekcie.

Bežná dávka je 1-2 gramy lieku aplikovaných 3x denne. Dávka sa podáva každých 8 hodín. Liek sa zvyčajne podáva formou intravenóznej infúzie trvajúcej približne 15 až 30 minút.

Alternatívne sa dávky do 1 g môžu podávať formou intravenóznej bolusovej injekcie trvajúcej približne 5 minút.

Liek nie je vhodný na podanie novorodencom pod 3 mesiace ani dojčiacim ženám.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Archifar môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

U karbapenémov sú nežiaduce účinky relatívne vzácne a jedná sa najčastejšie o alergické reakcie, tráviace ťažkosti, zvýšenie pečeňových testov, zmeny v krvnom obraze (zvýšený počet krvných doštičiek v krvi).

Medzi tráviace ťažkosti patria najmä brušné bolesti, vracanie alebo hnačka. Alergické reakcie u pacientov sa zväčša prejavujú vyrážkami, svrbením, opuchom tváre alebo žihľavkou.

Taktiež nie je vylúčené, že pacienta po užití lieku môžu trápiť bolesti hlavy alebo slabosť, únava.

Ak pacient má závažnú alergickú reakciu, je nutné, aby ukončil liečbu Archifarom a ihneď navštívil svojho lekára. Môže potrebovať bezodkladné ošetrenie lekárom.

Liečba Archifarom je nesmierne nákladná.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button