Afreloxa

AfreloxaAfreloxa je liek, ktorý sa používa na liečbu bakteriálnych infekcií. Patrí do skupiny antibiotiká a jeho účinnými látkami sú amoxicilín a kyselina klavulánová.

Princíp lieku Afreloxa


Amoxicilín je tzv. penicilín, ktorý narušuje metabolizmus bunkovej steny baktérií, ktorá je nutná pre ich prežitie, a tým ich hubí.

Viacero baktérií si proti amoxicilínu vypestoval rezistenciu a sú schopné ho štiepiť pomocou bakteriálneho enzýmu betalaktamáza.

Z toho dôvodu sa k amoxicilínu pridáva kyselina klavulánová, ktorá betalaktamázu zablokuje a tým antibiotikum chráni.

Využitie

Vzhľadom na široké spektrum účinku podávame preparát Afreloxa pacientom s množstvom bežných bakteriálnych infekcií, no výborný je efekt na baktérie zo skupiny streptokokov.

Hodí sa napríklad na infekcie horných dýchacích ciest, vrátane zápalov dutín a zápalov stredného ucha, zápaly pľúc, močové infekcie, infekcie kože a mäkkých tkanív vrátane infekcií zubov a infekcie kostí či kĺbov.

V mnohých prípadoch sa využíva do rôznych kombinácií s inými antibiotikami, napríklad v liečbe žalúdočného zápalu vyvolaného baktériou Helicobacter pylori.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia.

Afreloxa sa vyrába v podobe tabliet o sile 500/125 a 875/125 miligramov (500/875 miligramov amoxicilínu a 125 miligramov kyseliny klavulánovej).

Zvyčajnou dávkou pre dospelého človeka je 1 tableta o sile 875/125 podávaná každých 12 hodín po 7-10 dní.

Liečba by nemala trvať dlhšie ako 2 týždne. Tableta sa užíva na začiatku jedla alebo tesne pred jedlom a zapije sa dostatočným množstvom vody.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patria najmä tráviace ťažkosti (hnačka, vracanie, nevoľnosť), ale aj závraty, bolesti hlavy či zvýšené pečeňové testy.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú problémy s prehĺtanímžihľavkadýchavičnosť, opuch tváre, jazyka alebo hltana, kolaps.

Okrem toho bola pri užívaní tohto typu antibiotík pozorovaná červená vyrážka, a to vtedy, keď sa omylom podal liek chorým s infekčnou mononukleózou. Tá je príznakmi podobná angíne, ale ide o virózu, na ktorú antibiotiká neúčinkujú.

Afreloxa nesmú užívať pacienti, ktorí niekedy mali problémy s pečeňou alebo žltačku pri užívaní antibiotika, ale aj pacienti mladší ako 2 roky.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button