Afluditen

AfluditenAfluditen je liek, ktorý sa používa na liečbu psychotických porúch. Patrí do skupiny antipsychotiká a jeho účinnou látkou je flufenazín.


Princíp lieku Afluditen

Flufenazín účinkuje na centrálny nervový systém a pomocou ovplyvnenie niektorých receptorov má vplyv na rovnováhu neurotransmiterov v mozgu. Tieto neurotransmitery sú rôzne chemické zlúčeniny, ktoré sprostredkovávajú prenosy vzruchov medzi neurónmi.

Flufenazín ovplyvňuje dopamínové, noradrenalinové, acetylcholínové a sérotonínové receptory a má silnejší účinok ako podobné antipsychotikum chlórpromazín.

Využitie

Používa sa na udržiavaciu liečbu psychotických porúch ako je schizofrénia.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Afluditen existuje iba vo forme roztoku určeného na podanie pod kožu alebo do vnútra svalu.

U väčšiny pacientov sa odporúča začínať dávkou 12,5 až 25 mg (0,5 až 1 ml). Jedna injekcia postačí na udržiavaciu liečbu v trvaní 4 týždňov, u niektorých pacientov až 6 týždňov. Dávka nemá prekročiť 100 mg. Ak sa ukáže, že pacient potrebuje dávku vyššiu ako 50 mg, majú sa nasledujúce dávky postupne opatrne zvyšovať o 12,5 mg.

Deťom od 12 rokov sa obvykle podáva polovica dávky pre dospelých. Začína sa dávkou 6,25 mg (0,25 ml), túto možno postupne zvyšovať podľa terapeutickej odpovede pacienta.

Bio a Raw potraviny

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Afluditen môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek môže spôsobiť únavu, spavosť, sucho v ústach, bolesti hlavy a poruchy hybnosti podobné Parkinsonovej chorobe. Pomerne často sa objavia aj tráviace ťažkosti ako sú zmena chuti do jedla (zvýšenie alebo zníženie), vracanie a zápcha.

Relatívne bežné sú aj poruchy sexuálneho rázu, najmä vymiznutie libida a impotencia. Medzi veľmi zriedkavé a nebezpečné komplikácie patria závažné poruchy rytmu a neuroleptický malígny syndróm.

Afluditen nesmú užívať pacienti, ktorí majú chronické ochorenie srdca a obličiek, Parkinsonovu chorobu, glaukóm, hypertrofiu prostaty, malígny neuroleptický syndróm a príznaky tardívnej dyskinézy alebo dystaxie (porucha kontroly voľných pohybov), či epilepsie.

Okrem toho tento liek nesmú užívať pacienti mladší ako 12 rokov a ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov. Liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.