Afluditen

AfluditenAfluditen je liek, ktorý sa používa na liečbu psychotických porúch. Patrí do skupiny antipsychotiká a jeho účinnou látkou je flufenazín.

Princíp lieku Afluditen


Flufenazín účinkuje na centrálny nervový systém a pomocou ovplyvnenie niektorých receptorov má vplyv na rovnováhu neurotransmiterov v mozgu.

Tieto neurotransmitery sú rôzne chemické zlúčeniny, ktoré sprostredkovávajú prenosy vzruchov medzi neurónmi.

Flufenazín ovplyvňuje dopamínové, noradrenalinové, acetylcholínové a sérotonínové receptory a má silnejší účinok ako podobné antipsychotikum chlórpromazín.

Využitie

Používa sa na udržiavaciu liečbu psychotických porúch ako je schizofrénia.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Afluditen existuje iba vo forme roztoku určeného na podanie pod kožu alebo do vnútra svalu.

U väčšiny pacientov sa odporúča začínať dávkou 12,5 až 25 mg (0,5 až 1 ml). Jedna injekcia postačí na udržiavaciu liečbu v trvaní 4 týždňov, u niektorých pacientov až 6 týždňov. Dávka nemá prekročiť 100 mg.

Ak sa ukáže, že pacient potrebuje dávku vyššiu ako 50 mg, majú sa nasledujúce dávky postupne opatrne zvyšovať o 12,5 mg.

Deťom od 12 rokov sa obvykle podáva polovica dávky pre dospelých. Začína sa dávkou 6,25 mg (0,25 ml), túto možno postupne zvyšovať podľa terapeutickej odpovede pacienta.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Afluditen môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek môže spôsobiť únavu, spavosť, sucho v ústach, bolesti hlavy a poruchy hybnosti podobné Parkinsonovej chorobe.

Pomerne často sa objavia aj tráviace ťažkosti ako sú zmena chuti do jedla (zvýšenie alebo zníženie), vracanie a zápcha.

Relatívne bežné sú aj poruchy sexuálneho rázu, najmä vymiznutie libida a impotencia. Medzi veľmi zriedkavé a nebezpečné komplikácie patria závažné poruchy rytmu a neuroleptický malígny syndróm.

Afluditen nesmú užívať pacienti, ktorí majú chronické ochorenie srdca a obličiek, Parkinsonovu chorobu, glaukóm, hypertrofiu prostaty, malígny neuroleptický syndróm a príznaky tardívnej dyskinézy alebo dystaxie (porucha kontroly voľných pohybov), či epilepsie.

Okrem toho tento liek nesmú užívať pacienti mladší ako 12 rokov a ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov. Liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button