Adepend

AdependAdepend je liek, ktorý sa používa v rámci odvykaní od alkoholu. Značne znižuje príjem alkoholu, pretože chuť na alkohol je znížená. Väčšina pacientov dokáže abstinovať a zostať bez recidívy. Účinnou zložkou je zlúčenina naltrexon.

Princíp lieku Adepend


Naltrexon sa v centrálnom nervovom systéme viaže na receptory pre opiáty a vyrušuje ich účinok.

Okrem toho bol popisovaný efekt na zníženie chuti na alkohol, čo vedie k zníženiu jeho konzumácie. Nástup účinku je pomalší, ale dlhší a vďaka tomu je liek vhodný na dlhodobú terapiu.

Využitie

Tento liek sa podáva ľuďom závislým na alkohole v rámci celkového detoxikačného programu. Liek znižuje túžbu po alkohole a znižuje riziko návratu závislosti u abstinujúceho jedinca.

Podávanie

Vyrába sa v podobe tabliet o sile 50 miligramov a bežná dávka pre dospelého človeka 1 tableta denne. Adepend sa musí podávať iba podľa odporúčaní lekára. Užíva sa s tekutinou a nalačno.

Zvyčajne sa tento liek užíva najmenej 3 mesiace, v niektorých prípadoch môže byť nevyhnutné predĺženie podávania.

Pacient by mal pokračovať v užívaní, ako mu bolo predpísané ak zabudol užiť jednu dávku. Nemala by sa užívať dvojnásobná dávka. Nesmie sa podávať deťom a dospievajúcim mladším ako 18 rokov.

Nevýhody

Zvyčajne spôsobuje iba neurčité tráviace ťažkosti a boli popisované aj prípady zvýšenia pečeňových testov.

Pokiaľ by bol liek podaný človeku pod vplyvom opiátov, môže vyrušenie ich účinku viesť k nepríjemným príznakom zodpovedajúcim abstinenčným prejavom (nevoľnosť, nadmerné potenie, zvracanie, trasenie končatín, bolesti hlavy, a pod.).

Veľmi časté vedľajšie účinky sú napr. nepokoj, poruchy spánku, bolesť hlavy, nervozita, bolesť brucha, kŕče v bruchu, nevoľnosť, napínanie na vracanie, bolesť kĺbov a svalov, slabosť.

Medzi časté vedľajšie účinky patrí napr. nechutenstvo, mentálne poruchy, vyčerpanosť, omámenie, palpitácie, anomálie v EKG, sťažené dýchanie, dermatitída, poruchy libida, smäd, závrat, nadmerné slzenie, bolesť na hrudi, hnačka, zápcha, zadržiavanie moču, vyrážka, svrbenie, oneskorená ejakulácia, znížená potencia, podráždenosť, chudnutie, priberanie na váhe, horúčka, bolesť, pocit studených končatín, návaly tepla, srdcové palpitácie, sťažené dýchanie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button