Rakovina krčka maternice
Rakovina krčka maternice stále patrí medzi časté a nebezpečné zhubné nádory u žien. Spôsobuje smrť niekoľkých stoviek slovenských žien za rok. Pri tejto rakoviny je veľmi dôležitý fakt, že pri správnej prevencii jej nebezpečnosť značne klesá. Je myslím najprv nutné definovať si anatomicky miesto, kde sa rakovina krčka maternice vyskytuje. Čo je presne krčok maternice? Krčok maternice je jednoducho povedané časť maternice, ktorá vyčnieva do pošvy. Skrz krčok maternice prechádza úzky otvor, ktorý spája pošvu s maternicovej dutinou.
U rakoviny krčka maternice je tiež zásadné spomenúť, že vzniká veľmi pomaly a predchádza mu relatívne dlhý prednádorový stav, ktorý už možno (aj keď nie na 100%) úspešne diagnostikovať.
Rakovina krčka maternice a jej príčiny
Príčina vzniku rakoviny krčka maternice bola zistená. Príčinou je infekcia vírusom HPV (Human papillomavírus).
Týmto vírusom sa žena najľahšie nakazí pri sexuálnom styku s nakazeným mužom.
Rodina HPV vírusov je veľmi početná (stovky vírusových kmeňov) a HPV vírusy spôsobujú množstvo chorôb, napríklad sú zodpovedné za vznik bradavíc.
Rakovinu krčka maternice spôsobujú typicky kmene HPV vírusu číslo 16 a 18, môžu ju však spôsobovať aj kmene iné.
Tento vírus môžeme pri vyšetrení nájsť u veľkého množstva žien do 25 rokov veku, ale u väčšiny nevyvolá vírus žiadne príznaky a nakoniec vymizne.
U niektorých žien však jeho existencia pretrváva a práve u týchto žien môže časom vzniknúť rakovina krčka maternice.
Z vyššie uvedeného možno odvodiť, že rizikovým faktorom vzniku rakoviny krčka maternice je aj promiskuita a skorý začiatok sexuálneho života.
Je to preto, že čím skôr žena začne so sexuálnym životom a čím viac má partnerov, tým je väčšia šanca, že sa HPV vírusmi 16 a 18 nakazí.
Ako o rizikovom faktore, ktorý má vzťah k vzniku rakoviny krčka maternice sa hovorí aj o fajčení a to o aktívnom a aj pasívnom.
Rakovina krčka maternice a jej prejavy
Ako je pre nádorové procesy typické, tak aj rakovina krčka maternice sa spočiatku nijako neprejavuje. Neskôr sa môže prejavovať krvácaním z pošvy a bolesťou.
Keď už je nádor veľmi veľký, môže začať utláčať močovody a to vedie k problémom s odtokom moču.
Celkové prejavy nádorového procesu ako je chudnutie, únava a nechutenstvo sú už veľmi neskoré a svedčia o metastazujúcom rozšírení nádoru v tele chorej ženy.
Diagnostika
Prednádorové a nádorové zmeny na krčku maternice sa dajú zistiť pri bežnom gynekologickom vyšetrení, ktoré by mala žena vo svojom vlastnom záujme absolvovať 1x ročne.
Vzhľadom na to, že čapík maternice vyčnieva do pošvy, môže si gynekológ výstelku krčka maternice prezrieť na vlastné oči alebo pomocou kolposkopu (zväčšovací prístroj).
Ďalším vykonávaným vyšetrením je ster buniek sliznice z krčka maternice a cytologické vyšetrenie získanej vzorky v kvalitnom laboratóriu.
Z vyšetrení získaných buniek sa môže do značnej miery odhadnúť situácia v sliznici krčka maternice a vyhodnotiť riziko prednádorových či dokonca nádorových zmien.
Prevencia
Vzhľadom na to, že vznik rakoviny krčka maternice je dlhodobá záležitosť, tak je prevencia zásadná.
Každá žena by mala pravidelne, najlepšie 1x ročne, dochádzať na gynekologické vyšetrenie spojené s vyššie uvedeným vyšetrením krčka maternice. Je dobrá šanca zistiť prednádorové zmeny sliznice ešte pred vznikom nádoru a včas na ne reagovať – napríklad konizáciou maternice.
Ďalšou možnosťou je dobrovoľné platené tzv. Očkovanie proti rakovine krčka maternice (napr. Preparát Cervarix). Presne povedané je tento termín nezmysel, pretože proti nádoru sa očkovať nedá.
Očkovanie je smerované proti tým kmeňom HPV vírusu, ktoré spôsobujú rakovinu krčka maternice najčastejšie. Samozrejme si musíme uvedomiť, že vakcína nemá efekt na všetky kmene HPV a stopercentnú ochranu vzniku nádoru teda nezaručuje.
Očkovanie je nesporne dobrá vec, ale aj očkovaná žena by mala pre istotu pravidelne dochádzať na gynekologické kontroly.
Prevenciou je mimo vyššie uvedeného aj rozumný sexuálny život, tzn. nezačínať s ním príliš predčasne (riziko rakoviny je vyššie u dievčat, ktoré majú prvý sexuálny styk pred 17. rokom veku) a nestriedať sexuálnych partnerov ako ponožky. To už ale akosi záleží na konkrétnej povahe danej ženy.
Liečba
Ideálne je liečiť už prednádorový stav. Pri zlej spolupráci slovenských žien na prevencii, musí lekár zápasiť aj s neskorými štádiami nádoru.
Metódy liečby sú podobné iným nádorom a budeme tu veľmi stručný. Individuálny liečebný plán pre konkrétnu pacientku stanovuje totiž skúsený onkológ v spolupráci s gynekológom.
1. Prednádorové stavy sa liečia miestnou deštrukciou sliznice krčka maternice elektrokoaguláciou, laserom, konizáciou a pod.
2. Chirurgický zákrok je ako obvykle ideálny a možno ho vykonať v skorých štádiách nádoru. Rozsah chirurgického zákroku závisí od rozsahu nádoru.
3. Ožarovanie a chemoterapie sa robia v neskorších štádiách choroby, kedy sa nádorové tkanivo nedá chirurgicky odstrániť. Tiež je možné využiť ako pomocné liečebné metódy pri chirurgickom odstránení nádoru.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-delozniho-cipku
Použité zdroje: základné zdroje textu